74 versiteit van Amsterdam. De Marine beschikt ter zake reeds over een 15- jarige ervaring. Militaire Spectator October 1927. Baron van Voorst tot Voorst beëin digt de beschouwingen over de ontwerp-conventie. (studiën over ontwa pening). Het materieel, de uitgaven voor de defensie en den gasoorlog worden behandeld. Inzonderheid is hetgeen omtrent dit laatste onderwerp wordt medegedeeld voor ons van belang. Uiteraard is het niet mogelijk om in dit overzicht met enkele woorden weer te geven hetgeen door den schr. wordt opgemerkt. Ter illustratie mogen echter de volgende aan halingen dienen. „Is een nieuw verbod tegen het gebruik van strijdgassen inderdaad nog wel noodig en valt men niet in een herhaling door, zoo als artikel 171 van het verdrag van Versailles zegt, te verklaren dat aan Duitsch- land de vervaardiging en den invoer van verstikkende, giftige en^ overeen komstige gassen, enz. streng verboden is op grond van het feit dat dit gebruik reeds veboden is?" Voorts: „In ieder geval is, zooals wij reeds eerder deden opmerken, na den oorlog herhaaldelijk getracht het verbod betreffende het gebruik van strijdgassen en bacteriologische strijdmiddelen stevig vast te leggen." en verder sprekende over het nieuwe verbodsontwerp „Maar de sub commissie B (niet-militaire subcommissie B van de voorbereidende ontwa peningscommissie) gaat verder en heeft in haar rapport zelfs het voorstel te berde gebracht om als misdrijf tegen het gemeene recht strafbaar te stellen alle oefeningen of opleidingen door militairen of burgers ten behoeve van het oorlogsgebruik van strijdgassen en in het bijzonder van iedere oefening of opleiding daarin van vliegtuigafdeelirigen. De Regeering der Vereemgde staten acht dit voorstel onuitvoerbaar." Kapitein Grotendorst geeft een ver handeling over Indirecte richting voor kustgeschut. Dit onderwerp werd inde Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschappen door dezen officier reeds strategisch, tactisch en artilleristisch beschouwd, (zie Vilde aflevering van dit jaar). Thans wenscht de schrijver een technische uiteenzetting te geven, welke hij nogmaals doet voorafgaan door eene opsomming van de voordeelen en de nadeelen. Vervolgens geeft hij een wiskundige behandeling als uitgangs punt, daarna een beschrijving van de inrichting en het gebruik van de toe stellen ter bepaling van de gegevens voor de vuurmonden om ten slotte eenige opmerkingen te plaatsen over de verplaatsbaarheid van het geschut en de vervaardiging van het materieel. Kapitein der genie Wilson beantwoordt de heeren, die naar aanleiding van zijn opstel de reorganisatie van het Wapen der Genie" in debat kwamen. Naar onze meening staat de schrijver sterk in zijn betoog dat de Genieofficier niet zonder meer geschikt is voor officier der verbindingstroepen en verlichtingstroepen, dat die troepen zijn taak sterk verzwaren en onrust brengen in het wapen. Dit laatste verdient tn het bijzonder ook onze aandacht. 12. OVERZICHT BU1TENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. The Army Quarterly October 1927. Waar ook in deze rubriek reeds meermalen the mechanized ForceIer sprake werd gebracht, is het wellicht van belang melding te maken van het feit, dat in September 1927 te Salis bury Plain" geoefend werd met een „Experimental Mechanized Force be staande uit: 1 tank bataljon van 48 lichte tanks, 2 compagnieën pantserwagens, 1 compagnie tankettes (nieuw soort kleine tank), 1 geheel gemechaniseerde brigade veldartillerie met 1 batterij S.P.(?, bedoeld is motoraffuit) mountings, 1 lichte batterij, 1 bataljon lichte infanterie (36 gemechaniseerde mitrailleurs), 1 compagnie genie en 1 Signal unit, beide laatste eveneens z.g. gemechani seerd (voor een meer uitvoerige specificatie zie Mil. Wochenblatt 1927 No. 14). Het doel van deze proeven was een studie te maken van de meest ge- wenschte samenstelling van een „mechanized force", van de specificatie der benoodigde voertuigen en van de strategische en tactische waarde van een

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 74