76 tieve diensten niet voor vergelijking met het leger in aanmerking komen, want de gevolgen van een falen van het commando in den oorlog is onher stelbaar, terwijl fouten bij burgerlijke administratieve diensten gelocaliseerd kunnen worden. Ten slotte moge de aandacht gevestigd worden op een op stelletje „A sliding scale for calculating march starting times van Oeneraal Edmonds (grafische berekening van marschtabellen voor een divisie). Wissen und Wehr. 1927 No. 7. Voor degenen, die op de hoogte wen- schen te blijven van de stroomingen in de Europeesche legers, is de eenvou dige maar overzichtelijke studie „Einflusz der Motorisierung der Kampftruppen auf'die Operational und die Kamp ffiih rung" van Luitenant Seiszer, zeer aan te bevelen. Het is een bekroonde prijsvraag. Ter orienteering geeft de schrijver allereerst aan, dat voor vervoer vani een infanterie- divisie noodig zijn 50 auto-colonnes van elk 50 ton zoodat r- nende op 3 tons auto's de marschdiepte van die divisie 70 K M. bedraagt met als gevolg, dat de laatste auto 6 uur later dan de eerste het marschdoel bereiktdit wordt dikwijls uit het oog verloren. Een gemiddelde dagmarsch wordt geschat op 100 K. M.De opmarsch van een dusdanige formatie wordt besprokenbeschouwingen worden gewijd aan de waa«ie, die gemotoriseerde gevechtsgroepen in September 1914 voor Duitschland hadden kunnen hebben de tactische waarde van dergelijke verbanden wordt belicht, zoowel voor aan valler als voor verdediger. O. a. zegt de schrijverZonder twijfel komt de tank vooral den aanvaller ten goede. Door de ontwikkeling van de automatische vuurwapens was de verhouding ten gunste van den verdediger verschoven, thans boekt de aanvaller weer een technisch voordeel. Schrijver geeft dan een algemeen beeld van aanval en verdediging en be spreekt ook het aanvalspunt. Militar Wochenblatt. 1927 No. 6. General Oberst von Seekt schrijft over: ^"EM^Lrdig^'ühfstratie^a^onTAl'T.'v. punt 2 tactisch gebied v. Cochenhausen onder het opschrift „Untatigket belastet schwe rer als em Fehlgreifen in der Wahl der Mittel," Het zijn oude (1756 - 1759), maar niettemin interessante, voorbeelden, die schrijver geeft, dankbare en leerzame onderwerpen voor eene bespreking. Id. No. 9. Curiositeitshalve worde melding gemaakt van het artikel „Noch ein Wort zur Lanzenfrage und Verwendung der Kavalerie (General v. Poseck). Het lansenvraagstuk brengt opnieuw heel wat Duitsche pennen in beweging den '^Onde/'cle'n titel „Uber den Stand der Motorisierungsfrage der Artillerie*' wordt door een onbekenden schrijver stelling genomen h^nover het betoog van Luitenant von Nippolt in de Art. Rundschau (zie 1. M. T. No. 9). Gezegd wordt o. m. De motor haalt omwegen gemakkelijk in, men heeft ze dus met te schuwen, men zal moeilijke terreinen moeten vermijden en hindernissen moeten overwinnen, maar wat beteekenen al die vertragingen tegenover de groote winst aan snelheid en „evenmin geloof ik dat de geheel mechanische divisie een droom is". Verschillende voordeden van het motorvervoer worden opge somd. Meer en meer wordt het duidelijk, dat het inotorvraagstuk voor de artillerie voor Europa zijn oplossing begint te naderen, vooral als men nog m aanmerking neemt, dat slechts een klein deel van den vooruitgang op dit gebied aan publicatie wordt prijs gegeven. „rc.urm Teil" Onder het opschrift Der franzosischen Gasschutzvoischrift zweiter 1 eu wordt melding gemaakt van de „Instruction sur l'entretien et la visite en temps de paix du matériel de protection contre les gaz de combat" en wordt dit voorschrift kort besproken. Alltfemeine Schweizerische Militar Zeitung October 1927 Major Trick bespreekt de „Vorpostendienst nach der neuen Vorschnft uber Felddienst en treft daarbij eene vergelijking tusschen de Zwitsersche voorschriften van 1914 en 1927. Het laatste geeft slechts hoofdbeginselen. In verband met ons A.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 76