80 De zwaardere lading maakte noodig een verzwaring van het vurende stuk van 985 K.G. tot 1325 K. G. voor het veldkanon. Frankrijk bracht geen wijziging in de lading maar verhoogde het gewicht van het projectiel van 7,25 K G. tot 8 K G Het projectiel kreeg den stroomlijnvorm met een scherper ogief waardoor de dracht werd opgevoerd van 8500 tot 11200M. De aanvangssnelheid en het gewicht van den vuurmond werden niet opgevoerd. Aan het slot wordt vermeld: Er bestaat een nauwe betrekking tusschen aanvangssnelheid, kaliber, gewicht en vorm van het projectiel. Hoewel een bijzondere aanvangssnelheid en een bepaald projectielgewicht de dracht gunstig kunnen beïnvloeden, zal zulks dikwijls aan de uitwerking van het projectiel afbreuk doen. Indien een vuurmond aan bepaalde eischen van mobiliteit dient te voldoen zijn kaliber en dracht geen hoofdvereischten, doch het voornaamste is het doel waarvoor het kanon moet worden gebruikt en een uitwerking van het projectiel, welke past bij dat doel (zie ook Art. Rundschau October). Bulletin Beige des sciences militaires. November 1927. De studie „les operations de l'armee beige" wordt voortgezet. Een volgend artikel isl'effet belo-e au lac Tanganika, pendant la guerre 1914-1918. Na een uiteenzetting van den toestand bij het begin van den oorlog (de Belgen beschikten aan vankelijk over zoo goed als geen strijdkrachten) worden het belang van het meer en de invloed daarvan op den veldtocht behandeld, waarna een aanvang wordt o-emaakt met de beschouwingen over de defensieve periode (1915). Het artikel wordt vervolgd. De majoor Smedts geeft een vervolg studieEtude du problème de la concentration des fettx. Schr. geeft in een overzichte lijke staat de oorlogservaringen voor zoover die neergelegd zijn in de artillerie-voorschriften die de artillerie-commandanten in het algemeen zullen leiden bij het vaststellen van de voor een bepaald doel benoodigde hoe veelheid munitie. Vervolgens wordt de betrekking aangegeven, welke bestaat tusschen aantal vuurmonden, aantal benoodigde projectielen, duur van de con centratie en vuursnelheid van de vuurmonden en neemt de schr. elk der ge noemde elementen in beschouwing. Majoor Molhant levert een betoog over de bescherming van troepen tijdens den marsch door anti-luchtvaart-geschut. Het artikel bevat een opgave van het anti-luchtvaart materieel waarover in het Belgische leger wordt beschikt. Uit de principes, die het gebruik van deze artillerie beheerschen moge worden aangehaald: de doode kegel boven elke batterij noodzaakt ons steeds twee batterijen in bewakingsstelhng te hebben om doode zones te vermijden. Aan de hand van de opgesomde be ginselen wordt daarna de bescherming van een legerkorps besproken. Men kan of streven naar eene doorloopende bescherming, die echter nimmer vol ledig kan zijn, ofwel men kan zich tevreden stellen met de bescherming van vitale deelen of van kwetsbare punten op den marschweg. De aanwezigheid van anti-luchtvaart artillerie ontslaat de troepen niet van de eigen maatregelen ter beveiliging; de actie van deze artillerie beperkt zich tot een hoogte van 500 M. (d. w. z. op geringere hoogten zal men op andere wijzen in de be strijding moeten voorzien).

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 80