5. APPLICATÜRiSCHE STUDIE OP DE KAART. door F. K. Voorbericht. Het doel van deze studiën is eenige voorbeelden te geven van de toepassing van onze nieuwe voorschriften. Daarbij doet zich dan tevens de gelegenheid voor om aan te toonen op welke wijze uit eene oefening voor een grooter troependeel verschillende oefeningen voor de onderdeelen daarvan, kunnen worden afgeleid. T. ap. is wel eens gewezen op de moeilijkheid om te voor komen dat bij oefeningen, waarbij dezelfde persoon als leider en als partijcommandant optreedt, deze in zijne functie van bevelheb ber een al te klaarblijkelijk gebruik maakt van hetgeen hem slechts als leider bekend kan zijn. Deze moeilijkheid doet zich uiteraard ook gevoelen bij oefeningen op de kaart als de onderhavige. Te ontgaan is dat niet geheel, maar wel is getracht om den indruk daarvan althans te vermijden. En wel door voor den bevelhebber een minder gunstigen toestand te scheppen met tegenslagen en onaangename verrassingen, zooals deze zich in de werkelijkheid juist zoo veelvuldig voordoen, niet het minst tengevolge van onbe kendheid met den werkelijken toestand bij de tegenpartij (A. T. V. pt. 6). Uitgegaan is van het optreden van een troepenmacht ter sterkte van een N. I. divisie; als terrein is gekozen dat, voorkomende op blad XXIX B, 1 50000 van de aangrenzende bladen is geen gebruik gemaakt, zoodat het bijgevoegde overzichtskaartje (Schets No. 1), voor zoover het buiten het evengenoemde blad valt, is gefantaseerd. lste Oefening. (met 1 schets en 2 oleaten). Onderwerp. Het in contact komen met den vijand, de ontwikkeling tot en de doorvoering van het gevecht eener oprukkende divisie. 86 Deze kaart wordt tegelijkertijd met dit nummer van het I. M. T. ver zonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 16