De motorartillerie en de auto's van de hoofdverbandplaatsaf- deeling volgen de colonne sprongsgewijze, omdat het niet mogelijk is de motorvoertuigen in het tempo van de colonne te doen mee- marcheeren. Wat betreft het bevel, aan de verbindingscompagnie gegeven, zij opgemerkt dat is aangenomen, dat alle onderdeelen beschikken over een modern uitgeruste verbindingsafdeeling. Zoo heeft de divisie eene verbindingscompagnie welke in twee échelons splits baar is, van welke de 1ste onmiddellijk beschikbaar moet zijn en de 2de meer achterwaarts kan volgen. Op de samenstelling van de verbindingsafdeelingen zal hier niet verder worden ingegaan, aangezien daarvan nog niets bekend is. Blijkens de kaart is er geen telefoonlijn langs den te volgen weg. Het is van belang dat er zoo spoedig mogelijk worde aange vangen met het maken van eene stamverbinding met X, waar het radiostation nog is opgesteld en waar ook het divisie L. W. S. komt. Achtereenvolgens zullen Lemahmas en Klega als commandoposten voor den divisiestaf worden ingericht; zoo de afstand tot X grooter wordt, kan het radiostation en het L. W. S. verplaatst worden. In verband met de mogelijkheid, dat het tot een gevecht komt, maakt de divisiecommandant gebruik van de bevoegdheid hem gegeven in A. T. V. pt. 198, namelijk om 1/3 transportafdeeling van de hoofdverbandplaatsafdeeling te doen marcheeren bij den hoofdtroep van de voorhoede. Hierdoor wordt bereikt, dat bij het in treden van verliezen bij de voorhoede (welke alsdan echter reeds eerste gevechtséchelon is geworden) daarbij voldoende dragers aanwezig zijn, hetgeen uit den aard der zaak niet het geval zou zijn als de geheele transportafdeeling aan den staart der colonne zou marcheeren. Deze transportafdeeling is in drie deelen splits baar gemaakt om aan elk der regimenten een deel te kunnen toevoegen. Omtrent de verpleging zij het volgende opgemerkt. Deze aan gelegenheid is nog niet in de voorschriften vastgelegd, zoodat vol staan is met den algemeenen gang van zaken aan te geven, zooals deze is bedoeld in het A. T. V. Aangenomen is dat de troep is uit gerukt met een bereiden maaltijd in de eetketel. Ten behoeve van het middagmaal zal worden gekookt in Karangbenda waartoe alle keukenvoertuigen (in het midden is gelaten of dit keukenauto's dan wel de keukenwagens op vrachtauto's zijn, doch aangenomen is dat zij in ieder geval auto-mobiel zijn) op een, vooral tegen aan vallen uit de lucht goed beschermde plaats aldaar worden veree- nigd. Omtrent de wijze waarop het bereide eten later de troepen zal bereiken valt nu nog niets te zeggen, zulks moet door latere orders worden geregeld welke overigens in een tactisch bevel niet thuis behooren. Naar het voorkomt behoeft het divisiebevel verder geen toe lichtingen: 92

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 22