Terwijl hij dit alles overweegt ontvangt hij nog een bericht van 4 R. 1., afgezonden te 10.30 v. m. van den volgenden inhoud: „Een sterke roode troepenmacht deed onverwacht een krachtigen aanval over Tempel Karangpakel (Dl) en het terrein ten N. daarvan. De compagnie wielrijders is nagenoeg vernietigd. De lijn Banjoeoerip 2- 3 en 4 Tlagasari is onhoudbaar. Zal tot het uiterste stand houden in de strook Wates 1 (Cl) Die gong J-r 256. Zet thans 1/3 6 R. I. in voor een tegenstoot in de strook van Banjoeoerip. Bevelen te zenden naar Pelang 2". De divisiecommandant besluit nu zijn aanvankelijk plan in zoo verre te wijzigen dat hij door 5 en 6 R. I. niet zal laten aanvallen in de richting van Kliwonan, doch over Blimbing Kapen tegen Sanggeh Tjepaka. Hij heeft namelijk uit de verschillende gege vens den indruk gekregen dat 's vijands hoofdkrachten tegenover het 4 R. I staan en dat de roode infanterie welke in de streek van Kapen werd vastgesteld slechts beveiligende afdeelingen zijn. Bovendien eischt de toestand bij 4 R. 1. een zoo spoedig mogelijk ingrijpen, hetgeen het best wordt verkregen door een aanval in de richting Sanggeh Tjepaka. Indien het beeld dat hij zich heeft gevormd van den toestand bij den vijand nagenoeg juist is, zal, nu rood zoover is voortgerukt, door dezen aanval tevens het zoeken van eene beslissing mogelijk worden. Doch hij kan geen verdere maatregelen nemen vöör 5 en 6 R. I. het terrein van den G. Wanapatra zullen hebben doorschreden. Te ongeveer 12 uur 's middags komt hij in Gelodok (C3) aan welke kampong dan juist door de laatste afdeelingen van 6 R. I. wordt verlaten. Hij verneemt al spoedig, dat 5 R. 1. kleine roode afdeelingen uit Kapen heeft verdreven en zich nu aldaar bevindt en dat de kampongs Soka 1 en Sanggandoe nogal sterk bezet blijken te zijn. Terwijl hij zich van den toestand overtuigt, ontvangt hij nog een bericht van 4 R. I., afgezonden te 11.45 v.m. van den vol genden inhoud „Tegenstoot in de strook Banjoeoerip had succes. Aanval rood voorloopig tot staan gekomen. Houd de reeds opgegeven lijn bezet en doe het terrein versterken." De toestand is dus wel wat beter geworden en de divisie commandant acht het oogenblik gunstig om tot de doorvoering van het gevecht over te gaan. Het navolgende divisiebevel wordt nu uitgegeven Gelodok, (C3), 5-9'26, 12.45 n. m. 103

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 33