Aannemende, dat onze verk. patrs. zoo gelukkig zijn geweest aanraking te hebben verkregen met 's vijands Inf. en dit hebben kunnen melden, zien we bij onze divisie een begin gemaakt met de ontplooiing, terwijl rood ons een aanmerkelijken slag vóór is en zijn Cav. afdn. onze colonne zoowel in front als op de flanken omzwermen, daarbij zijn eigen flanken behoorlijk beveiligend. En hier moeten we wijzen op het buitengewoon groote gevaar dat ontstaat, indien denkende, dat men den vijand een slag vóór is, doch in werkelijkheid een aanmerkelijken slag achter zijnde, men onder deze omstandigheden wil trachten den vijand zijn wil op te leggen. Er bestaat alle kans, dat wij reeds aan zijn leiband loopen, dank zij zijn betere verkenningsorganen; dat wij rekening moeten houden met zijn wil; dat het initiatief reeds aan hèm is, niet aan ons. En als men daarvoor de oogen sluit, maar toch, 's vijands groe peering geheel negeerend, den eigen wil doordrijft, loopt men groote kans, dat het op een ongekend débacle zal uitloopen. De tegenpartij is namelijk in een positie, welke overheerschend is. Met het vij. verk. det. in onzen rug is deze situatie niet benij denswaardig. Dat men toch inzie de enorme voordeelen welke een leger heeft met goede verkenningsorganen! •Om te komen tot het meest geschikte verkenningsorgaan, moe ten we zoeken naar een afdeeling, welke in staat is verrassend op te treden, en toch nog voldoenden weerstand kan bieden om niet door zwakke vij. afdn. te worden verjaagd. We behoeven niet ver te zoeken. Proefondervindelijk heeft reeds tien-tallen van jaren ons Indisch eskadron getoond in onze Indische terreinen door 's vijands mazen te kunnen glippen en ongezien zich naar een van 's vijands flanken te kunnen begeven. Dit is geen theorie, dit is vroeger bewezen, en dat bewijst men nóg dagelijks. Ons eskadron, mits het licht blijve uitgerust, is een ideaal verk. orgaan. Het is alleen in den loop der laatste jaren veel te veel verzwakt. Onze pelotons van 24 sabels zijn slechts patrs. en is een eerste eisch deze weder op 32 man te brengen. Wat bedoelen we met „mits het licht blijve uitgerust"? Wel, wil men de verrassing op den voorgrond stellen, dan is toevoeging van een pionier-peloton, zware mitrailleurs en allen aanhang, welke de bewegelijkheid van het verkennings-esk. zouden schaden ver keerd; wil men een modern verk. det. als orgaan voor de verken ning gebruiken, dan is door de meer openlijke wijze van optreden en de dikwijls geboden noodzakelijkheid om door vechten zich gegevens te verschaffen, toevoeging van al den hierboven ge noemden aanhang wenscht. Wij voor ons zouden onder de tegen woordige omstandigheden aan ons vlot Indisch eskadron, de eere plaats willen zien toegewezen in den verk. dienst. 75

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 5