132 Ongetwijfeld zijn de legers der Zuidelijken minder goed uitgerust dan de Noordelijken. Hoe thans de sterkteverhoudingen zijn, is onmogelijk met eenige zekerheid na te gaan. De hierboven opgegeven getalsterkten berusten op gegevens van den Engelschen Oeneralen Staf en hebben betrekking op de sterkte der legers vóór de opmarsch van Chang Kai Chek. Door het overloopen van drie generaals van Wu-Pei-fu en van verscheidene onder bevelhebbers van Sun Chuan Fang zijn in de sterkteverhoudingen belangrijke, veranderingen gekomen. Op het oogenblik is de beweging der Zuidelijken tot staan gekomen Financieel schijnen zij er niet al te best voor te staan en de betaling der soldijen schijnt veel te wenschen over te laten. Door exorbitante belasting heffingen van geprononceerd communistischen aard, trachten zij de onkosten bijeen te krijgen om den veldtocht in Kiangsi te dekken. Voor dien tijd valt er niet te denken aan een opmarsch naar het Noorden. Zijn intusschen de berichten over de belastingen die door de Zuidelijken geheven worden in de nieuwe provincies juist, dan zal het aanzien der Zuidelijken daar in de naaste toekomst zeer onder moeten lijden Vooral de belastingen die van de boeren en huiseigenaren worden geheven zijn inderdaaad zeer drukkend. In China bestaat sedert eeuwen het stelsel van emphyteuse of erfpacht. Zoolang de pachter aan zijn verplichtingen voldoet kan de eigenaar hem niet van zijn land verwijderen en treden de erfgenamen in de plaats van den overleden pachter Daarnaast komt het ook voor dat de eigenaar zijn grond zelf bewerkt. Als pacht betaalt de erfpachter 3/10 van het gewas dat door pachter en landeigenaar te samen wordt getaxeerd als het te velde staat. Dat pachtstelsel is door de Cantonregeering naar het schijnt in communis tischen zin gewijzigd en thans moet de pachter 3/10 van de opbrengst betalen aan den landeigenaar, 3/10 aan de Cantonregeering en 1/10 aan de locale ambtenaren. Ook de huiseigenaren worden zwaar getroffen en moeten 4/10 van de huur afdragen aan de Kuo Min Tang-regeering en 2/10 aan het locale bestuur. Boeren en huisgeigenaren voelen maar matig voor die communistische belastingen en de invoer daarvan zal op zwaren tegenstand stuiten, als ten minste de heele belastingheffing geen humbug is en een propaganda- actie is van de Noordelijken tegen de Zuidelijken. Toch zal het de Zuidelijken niet makkelijk vallen aan geldmiddelen te komen. Het stil leggen van den handel door hun actie in Hankou, is oorzaak geweest dat de Zuidelijken belangrijke inkomsten moeten derven. En de geldmiddelen uit Rusland, zullen na het geharrewar met de oppositie in Sovjet Republiek, niet meer zoo ruim vloeien. II. Het Kuo Min Chun leger van Feng Yu Shang bestond uit drie leger korpsen. Daarvan was het le legerkorps dat onder persoonlijk bevel stond van Feng, verreweg het beste gedisciplineerd en georganiseerd. Het was begin 1926 ongeveer 45.000 man sterk. Het 2e legerkorps telde ongeveer 40.000 man en was uitgesproken extremistisch aangelegd, terwijl het 3e legerkorps, 60.000 man sterk, slechts ten deele anti-rood gezind was. De sterkte dier leger korpsen is na Fengs nederlaag aanzienlijk geslonken en volgens de laatste, overigens weinig betrouwbare, berichten tot 70.000 Tnan ineen gesmolten. Feng is zeer anti-Britsch gezind. Hij kon niet over een goed arsenaal beschikken zoodat hij voor wat zijn bewapening en munitie-voorziening betrof aan was gewezen op Sovjet-Rusland. Dat dreef den Christen-Generaal in de armen van Rusland. III. Het An Kuo Chun leger bestaat uit de volgende elementen. 1. Het Fengtien leger onder aanvoering van Chang Tso Lin, dat op een sterkte van 80 a 100.000 man wordt geschat. Chang beschikt over het Moekden- arsenaal, het beste op Europeesche leest geschoeide arsenaal van China, met een dagcapaciteit van 100 geweren, 300.000 patronen en 500 granaten, terwijl er 100 stukken geschut, waaronder ook 15 c. M. houwitsers, per jaar kunnen worden vervaardigd. Changs macht is dan ook verreweg het beste uitgerust van alle legers in China. Hij beschikt over 200 vliegtuigen waarvan ongeveer

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 62