135 al te goed voor te staan. De koers van het bankpapier van Mukden gaat lee- lijk omlaag. De Noordelijken zijn beter uitgerust, schijnen er overigens finan cieel toch beter voor te staan. Indien het Chang Tso lin lukt een leening van 100 milioen met de surtaxes als onderpand te sluiten, wordt voor de Noor delijken financieel de onderneming tegen het Zuiden mogelijk. Geruchten Ioopen echter dat Rusland met Japan een verdrag heeft gesloten, waarbij Japan zich bereid verklaard heeft om de Kuo min tang regeering te erkennen en aan de zuidelijken een leening van 50 millioen Yen toe te staan in ruil voor concessies door Rusland in Oost-Siberie verleend. Het gerucht is door Rondney Gilbert de bekende Pekingsche journalist ver spreid en dient, rekening houdende met de mentaliteit van dezen pers man, voorloopig met de grootst mogelijke reserve te worden aanvaard. Onmogelijk is het echter niet. Het zou niet de eerste keer zijn dat Japan steun aan de Zuidelijken tegen het Noorden verleendeEvenmin zou het steunen van de Zuid partij onlogisch zijn. De kansen van het Zuiden staan lang niet slecht. De geschiedenis der laatste 10 jaren in China heeft geleerd, dat de overwinning bijna altijd door die partij is behaald die op een bepaald moment het meest populair was En niemand zal ontkennen dat de strijd der nationalisten tegen de ongelijke verdragen, tegen de „vreemde duivels", in het bijzonder tegen de Britten, in hooge mate populair is in China. Wat zal de toekomst brengen China is ontwaakt. De vloedgolf van het nationalisme, opgezweept door het Bolshevistische Sovjet-Rusland is over heel China geslagen, China wil zijn deel hebben in de verovering der wereld. Het wil niet meer veroverd worden, het wil zich vrij maken van het Buitenland. En in dit stadium van ontwikkeling gekomen moet iedere machtspolitiek falen tegen het Chineesche millioenenrijk: „Laten wij er ons niet in vergissen", heeft senator Borah gezegd. „Het „nationaal bewustzijn in China zal eerbied afdwingen. Op den duur zijn 400 „millioen menschen, die bezield zijn met onafhankelijkheidsgevoel en den „wensch dat hun nationale integriteit zal worden geëerbiedigd toch onover winlijk. Oorlogschepen, machinegeweren, studentenlijken, dat alles kan sommigen „misleiden, maar de krachten die het lot van groote rijken bepalen liggen „dieper". Ziedaar de kern van het probleem van China en van Azië. Demo cracy is Christs Government", is het huidige devies van Amerika's politiek ten aanzien van China. Iedere mogendheid die zijn politiek kompas niet op dit beginsel orienteert, zal op den duur vast moeten loopen. Dr. F.d.B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 65