We hebben hierboven gezien, dat voor de verkenning we de keuze hebben tusschen een modern verkennings det., dat zwaar is toegerust, omdat door de openlijke verkenning aan vechten niet kan worden ontkomen of wel ons licht uitgerust eskadron. Onder de tegenwoordige omstandigheden zijn we op dit laatste aange wezen. We hebben hierboven gezien, dat ons eskadron in staat is door onze terreinen, gebruik makende van de verrassing, zich de noodige gegevens te verschaffen. Het zal heel dikwijls noodig zijn, dat het zich dóór het terrein zal moeten begeven, ravijnen in en uit, om op de plaats te komen, waar voorloopig een opstelling moet worden ingenomen. Het is duidelijk, dat toevoeging van wielrijdèrs aan zoo'n eska dron niet gewenscht is, omdat ze, hoe vlot ook, toch in het terrein achterblijven. We hebben ook hierboven gezien, hoe noodig het is, dat tus schen de Inf.-voorhoede en den vijand een stootblok is, dat de schokken van lichte troepen opvangt, om te voorkomen, dat door actief optreden aan 's vijands zijde, onze Infanterie bloot komt, voor we het eigenlijk goed beseffen. Hier zijn wielrijders toege voegd aan de bev. Cav. op hun plaats. Alvorens te besluiten, dienen we in beschouwing te nemen in hoeverre onze vliegdienst als compensatie kan optreden voor het gemis aan behoorlijke Cav. verkenningsorganén'. We zien wel in, dat er een groote kans is, dat een eventueele vijand op verovering belust, met overmacht aan landtroepen, dus ook aan Cav. zal komen, na eerst de heerschappij ter zee en daarna in de lucht te hebben bevochten. Aannemende echter, dat de vijand in het laatste niet is geslaagd of dat de omstandigheden zoo zijn, dat aan onzen kant een over macht aan vliegtuigen aanwezig zou zijn, waarvan dan een gedeelte ware te bestemmen voor extra verkenningsdiensten uit gemis aan Cav. verk. organen, dan rijst de vraag: 1). Kan de vliegdienst onder dergelijke gunstige omstandigheden, het tactisch fijn werken van een verkennings-.det. overnemen? 2.) Kan de vliegdienst aan een vij. verk. det. de verkenning beletten? Aan heeren vliegeniers zelf wenschen we hier het woord te laten. Het zou anders wel interessant zijn tijdens een divisie-manoeuvre aan den eenen kant een Cav. verk. det. te doen optreden en aan den anderen kant extra verk. vliegtuigen in te deelen, om uit te maken, aan welke diensten meer waarde moet worden toegekend. Voor ons is het thans al duidelijk, maar voor hen, die nog niet overtuigd zijn, zou het zijn nut kunnen opleveren. Men begint trouwens alweer overal in het buitenland (in Holland zal de reactie ook wel komen) meer en meer om Cav. te vragen. 77

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 7