Ie al. op blz. 16 laatste zinsnede is onjuist. Eerst ons vuur en dan het blanke wapen verschaft ons den toegang tot de terreinafscheiding. (3) Nadering van een nederzetting (ladang). Van het dwars door de ladang heensnellen eener kleine pa trouille om de achterzijde af te sluiten zal wel in den regel niet veel terechtkomen, waar men door ladangs gewoonlijk steeds over boomstammen moet loopen. Beter is het, als het te veel tijd zou kosten om de achterzijde ongemerkt af te zetten, de pondok(s) te besluipen, waarbij de trein onder dekking van een kleine patrouille in het bosch blijft wachten en de manschappen hun veldzakken hier achter laten. Het vallen van den avond is hiervoor het beste moment. In elk geval nimmer de karabijn ontladen. (6) Aanhouding en visitatie van personen; controle van passen. Het contröleeren van passen geschiedt steeds door den com mandant. Hij zorgt, dat niemand anders dan hij den per soon, wiens pas gecontroleerd moet worden, aanroept. ad Hoofdstuk VII. Hinderlagen. (3) Tegengaan van hinderlagen door den I. V. gelegd. Een voorbeeld van de methode genoemd onder a op blz. 26 levert het volgende: Onmiddellijk na het gebeurde in Bakongan in October 1925 (zie het voorbeeld in het vorige nummer van het tijdschrift) werd van uit Koetaradja een colonne, sterk 4 brigades In fanterie, naar Bakongan gedirigeerd. Den 25en October 1925 te 8 uur v. m. rukten deze 3 brigades op naar Boeket Gadeng. Het was bekend, dat T. Angkasa en zijn bende ergens langs den weg in hinderlaag zouden liggen, althans de commandant verwachtte dat. Hij besloot volkomen gevechtsvaardig en goed opgesloten te marcheeren (met tweeën) en zich den aanval te laten ondergaan. Onderweg hield hij oefeningen in het afslaan van klewangaanvallen, wel wetende, dat het gros zijner troepen voor het eerst op het oorlogspad was. Na ongeveer 1 /2 uur marcheeren en oefenen moest een kali per vlot worden overgetrokken. Bij den aanvang van het over trekken vielen plotseling links een paar schoten en werd de troep van links door een bende met het blanke wapen aangeval len. Hoewel de troep reeds voor den aanval stil stond met naar beide zijden front, gereed om te vuren, was hij toch volkomen verrast. Er ontstond eenige verwarring in de aan gevallen brigades. Wel is waar herstelden zij zich spoedig weer en schoten zij toen de aanvallers neer, doch niet dan ten koste van 1 gesneuvelde Amb. sergeant en 13 gewonden

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 18