bereiken en misschieten uitgesloten is. Eenmaal in de kampong teruggekeerd zijn zij in den regel, vooral in groote kampongcomplexen vrijwel onvindbaar. Hoe sterk de bende ook is, aan het hier voorbeschrevene moet steeds de hand worden gehouden. Dit is een hoofdvoor waarde voor het slagen der omsingeling. Het element der verrassing is hier aan onze zijde en zelfs de kleinste patrouille heeft dan niets te vreezen. f. Zoodra gevuurd wordt blijven de afzettingstroepen op hunne plaatsen liggen, doch de doorzoekingsafdeeling snelt zoo vlug mogelijk in de richting van het schieten om aan den kampongrand eventueel naar de kampong terugrennende vijanden op te vangen dan wel andere maatregelen te nemen. g. Zoodra de afzettingsafdeelingen of patrouilles het bericht, teeken of sein hebben ontvangen, dat de doorzoeking is afgeloopen, marcheert elke afdeeling of patrouille van hare standplaats op naar de kampong, daarbij het tus- schen gelegen terrein goed doorzoekende. h. De doorzoekingsafdeeling marcheert in breed front, gesplitst in patrouilles van 3 a 4 man met eenige tusschen- ruimte (20 a 30 Meter, mits in gezichtsverband met elkaar) naast elkaar in één linie, daarbij zorgende, dat langs de kampongranden een patrouille marcheert. Kort achter het midden dezer linie marcheert een kleine reserve van y2 a 1 brigade, waarbij de commandant van het geheel en de trein. i. Zoodra de doorzoekingsafdeeling haar standplaats ver laat om met het doorzoeken te beginnen, laat de com mandant op een gunstig gelegen punt een kleine patrouille achter, die tot taak heeft mogelijk door de linie geslopen vijanden op te vangen. Ook deze patrouille gedraagt zich zooals onder e beschreven. j. De doorzoekingsafdeeling wordt liefst daar geplaatst, waar de kampong aan moeras of bedekt terrein grenst, terwijl het streven moet zijn om in de kampong aanwezige vijanden in de sawah of in open terrein te jagen. k. De omsingeling moet des nachts geschieden en de door zoeking bij het aanbreken van den dag, als het daglicht goed is ingetreden. Is het bericht zoodanig, dat de bende zelfs overdag in de kampong zit, dan kan de omsingeling overdag geschieden. Van zoo'n omsingeling zal straks een voorbeeld worden gegeven. Bijna steeds heb ik op deze wijze in Atjeh succes gehad. Een maal kwam het bij een kampongomsingeling onder mijn leiding voor, dat een afzettingspatrouille het vuur opende toen de bende 160

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 22