nauwelijks de kampong verlaten had. De bende keerde onmiddellijk in de kampong terug en het mocht den doorzóekingstroepen niet gelukken zelfs één lid der bende in handen te krijgen. Voorbeeld eener omsingeling bij dag van een kampong complex door 8 brigades. In den nacht van 2 op 3 Maart 1926 werd een brigade Infanterie in de Kg. Goenoeng Kapho in Boven-Troemon (W. kust van Atjeh) door een bende onder Teukoe Mauloed overvallen en nage noeg in de pan gehakt. 16 karabijnen met veel munitie gingen hierbij verloren. Den 8sten Maart kreeg een patrouille in Boven- Bakongan aanraking met de bende en bracht haar een verlies toe van 6 gesneuvelden en 5 karabijnen. De rest der bende wist zich aan de vervolging te onttrekken en keerde door het oerwoud terug naar Kg. Goenoeng Kapho. Ik was toen met 4 brigades marechaus see gelegerd in de kg. Ladang Rimba. Op het bericht, dat de bende in de kampong teruggekeerd was en zich zoowel overdag als 's nachts in of nabij de kampongs ophield, besloot ik met de beschikbare troepenmacht in Troemon en Bakongan, het kampongcomplex Goenoeng Kapho Teungoh- Kroeëng Batèë Poelo Paja Tjoet te omsingelen en te door zoeken. Op den 18en Maart 1926 was de dislocatie der troepenmacht als volgt: 3 brigades Infanterie (Crndt. kapitein v. E.) te Troemon, 2 brigades marechaussee -(- 1 brigade Infanterie (Comdt. kapitein P.) te kampong Simpang. 4 brigades marechaussee onder mijn direct commando te Ladang Rimba (zie voor de ligging dezer kampongs schets kaart No. 1). De afstand Ladang Rimba -Troemon bedraagt 3 uur gaans; kampong Simpang is 3 l/2 uur van Troemon en 4 uur van Ladang Rimba (over Goenoeng Kapho) verwijderd. De door mij te geven bevelen konden den Kap. P. gemakkelijk in één dag bereiken. De dag der actie bepaalde ik op den 20en Maart 1926. Den 18en Maart te 11 uur v. nr. werden de bevelen schriftelijk en voorzien van een schetskaart, waarop de plaatsen der verschil lende afdeelingen waren aangegeven, verzonden aan den Kapitein v. E. te Troemon, terwijl ik dezen verzocht de bevelen na inzage onmiddellijk door te zenden aan den Kapitein P. te Simpang. Ik vond dezen weg om kapitein P. te bereiken veiliger dan de recht- streeksche, die door het kampongcomplex Kroeëng voert. In het kort kwamen de bevelen op het navolgende neer (zie schetskaart No. 2). 2 brigades moesten stelling nemen tegenover den Z. rand van het te omsingelen kampongcomplex, aan den rand van het moeras, 161

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 23