waarom echter geen rekening gehouden met het gewicht van den berijder? Iemand met een normaal gewicht van 80 K. G. zal het uit gezondheidsoverwegingen wel uit zijn hoofd laten, om voor een concours een vermageringskuur van 20 K. G. te ondergaan, nog daargelaten of hem dit zou gelukken. Dat het beste paard winne; doch thans zit in de beoordeeling een dergelijke onzuiverheid, dat een minder goed paard het van een betere kan winnen, om de niet te veranderen oorzaak dat zijn berijder lichter weegt. Ik begrijp heel goed dat de zaak niet zoo eenvoudig zal zijn op te lossen, daar anders meer bevoegden dan ik hiertoe reeds zouden zijn overgegaan. Mijn bedoeling is echter dit punt onder de aandacht der regelingscommissie te brengen, die misschien na rijp beraad tot een bevredigende oplossing zal kunnen komen. Voor mij zelf had ik gedacht al te groote verschillen in ruiter- gewicht te elimineeren, door een minimum gewicht vast te stellen van 75 K. G. Een andere, echter veel ingewikkelder oplossing, zou zijn de paarden met een bepaald gewicht te handicappen. Hierbij rijst direct de vraag: „Wie is capabel om al de uiteenloopende types van de deelnemende paarden (waaronder toch ook wel nieuwelingen zullen loopen), naar behooren te handicappen?" M. i. is de laatste methode hoewel zuiverder dan de eerste, indien een juiste handicap mogelijk zou zijn, toch te verwerpen, wegens de daaraan klevende practische bezwaren. Ook bevat het programma voor dit jaar weer de clausule: „harnachement naar verkiezing, echter stang en trens bij de dres- suurproeven verplichtend en hulpteugels niet toegestaan". Hulpteugels niet toegestaan, slaat dit alleen op dressuurproeven, of is het gebruik er van bij de uithoudingsproef en bij het jachtspringen verboden? Zooals de redactie thans luidt kan het misschien aanleiding geven tot verkeerd opvatten; de bedoeling zal wel zijn evenals in voorgaande jaren, dat het alleen slaat op dressuurproeven. Waarom specaal bij de dressuurproeven weer de restrictie „stang en trens verplichtend" is opgenomen, wil mij nog steeds niet duidelijk worden. Ware men consequent gebleven en stang en trens voor alles verplichtend gesteld, accoord; we rijden een Kampioenschap Dienstrijpaarden met een model opgetuigd paard, maar dan ook in alle proeven. Thans mag ik echter mijn paard wel in het jachtspringen en in de uithoudingsproef rijden zooals ik verkies, maar kom ik in de manege dan moet in elk geval de stang er bij. Hoewel de naam Kampioenschap Dienstrijpaarden een beetje in het gedrang komt, zou ik willen voorstellen om dit jaar eens te probeeren het harnachement geheel naar verkiezing te laten, uit gezonderd het bepaalde omtrent hulpteugels. Is een paard dat alleen met trens is opgetoomd, gemakkelijker in een verzamelde 184

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 46