11/1/ toestanden schept en om het kenmerkende daar van in verband met de gesteldheid van het 12/3/ terrein goed te doen uitkomen, doet de leider de tegenpartij (roode partij) door troepen mar keeren en zoo noodig ook neventroepen of(en) steunende en beveiligende afdeelingen. a. Dan is 'net uiteraard buitengesloten het zoo even genoemde terrein achtereenvolgens in ver schillende richtingen over te trekken onder verschillend aangenomen vuur, want dan moe ten de aanvoerders rekening houden b. v. met eene richting en met te verwachten vuur in verband met de terreinsgesteldheid en den tactischen toestand, alsmede met de gegeven opdracht. Het zal zelfs kunnen voorkomen dat de be velvoerende van den geoefend wordenden troep besluit het terreindeel niet eens over te trekken, maar er langs te gaan. b. Hierbij moet dus aan het zelfstandig oordeel zooveel mogelijk alle recht worden wedervaren, moet dit zooveel mogelijk tot uiting kunnen 10/3/ komen en heeft een verbeterend ingrijpen alleen plaats wanneer door het volledig volgen van een ander inzicht dan dat van den leider het nut der oefening zou worden geschaad. c. De handelingen aan 's vijands zijde, zijn wel degelijk van invloed, die welke van overwegende beteekenis zijn voor de uitvoering van een besluit of een bevel moeten worden gedemon- 11/3/ streerd op zulk eene wijze dat het, zonder veel woorden, voor de deelnemers aan de oefening duidelijk wordt waar het bij de oefening om gaat. Zulks geschiedt doordat de leider nog eene afdeeling te zijner beschikking houdt welke hij °ok als roode partij tijdens de oefening 11/2/ van de bevelen voorziet, welke noodig zijn om de mogelijke gevolgen van gemaakte fou ten, dan wel de goede uitwerking van oordeel kundig getroffen maatregelen nog helderder in het licht te stellen. d. De opzet is dus hier niet zoo eenvoudig meer. Bij de onderwijsoefeningen wordt de oplossing van het tactisch vraagstuk door den onderwijzer te voren gegeven, bij de A. V. O. oefeningen moet de 143

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 5