.198 Daarna zal binnen deze financieele grenzen een harmonisch samengestelde weermacht moeten worden geschapen, waarbij ieder samenstellend onderdeel de taak krijgt, welke het op logische gronden toekomt en waardoor een voor ons geval maximum vermogen gewaarborgd zal zijn. In een tweede gedeelte van zijn voordracht behandelt sprekerde factoren welke de organisatie van de Marine beh.eersch.en, hiermede het vraagstuk der splitsing van de staatsmarinewaarover den laatsten tijd zoo veel te doen is geweest en waaromtrent de meeningen zoo uitermate verdeeld zijn, ophieuw aan de orde stellende. De bezwaren, welke volgens den inleider tegen doorvoering van de splitsing bestaan liggen opgesloten in de ondervolgende factoren 1. En bestaan twee moeilijkheden van algemeenen aard: a. de noodzakelijke indeeling van het personeel in talrijke, afzonderlijk op geleide en gespecialiseerde corpsen, hetgeen voor eene kleine Marine bijzon dere bezwaren met zich brengt. b. het feit, dat een percentage tropendienst noodig is, als nergens ter wereld door eenige maritieme weermacht vervuld wordt. 2. Voor het in Indië benoodigde beroepspersoneel kan slechts in zekere mate van Inlandsch personeel gebruik worden gemaakt. Gebruik van militie- en reservepersoneel in Indië is aan bepaalde voorwaarden en beperkingen gebonden. 3. Bij algeheele splitsing van de Marine bestaat geen waarborg, dat vol doende toeloop van Europeesch beroepspersoneel verkregen wordt. 4. De tropendienst der Marine wordt bij den bestaanden toestand op voor den staat goedkoope wijze verrichtbij splitsing moet verhooging van totaal- kosten verwacht worden. 5. Bij splitsing van de Marine en behoud der opleidingen hier te lande is een zuinige vredesorganisatie in Indië onmogelijk, daar het in vredestijd op te leggen materieel verband houdt met de personeelssterkte der opleidingen. 6. Indisch marinematerieel zal bij splitsing, wat technische ontwikkeling betreft, niet op de hoogte blijven van den tijd. 7. Bij ongesplitste marine zijn verscheidene maatregelen mogelijk ter voor koming c. q. verkleining van een overcompleet personeel in Nederland. Er zal, bij verdere uitbreiding van de voor Indië benoodigde sterkte, in vredestijd wellicht eenig materieel in Nederland gestationeerd moeten worden. 8. Door dergelijke stationeering wordt het voordeel verkregen, dat voldaan kan worden aan de eischen, welke aan Nederland als zeevarende en handel drijvende natie in maritiem opzicht kunnen worden gesteld. In deze stellingen wordt in de eerste plaats de financieele zijde der splitsing aangeroerd. Men weet, dat de vermeende bezuiniging aan de splitsing ver bonden destijds mede aanleiding is geweest om deze aangelegenheid aanhangig te maken. We willen gaarne aannemen dat deze bezuiniging tegen zal vallen en zelfs dat zij geheel illusoir zal blijken. We zouden hieruit dan tevens de conclusie willen trekken, dat bij eene overweging van de vraag „splitsing of geen splitsing" de financieele kwestie weinig gewicht in de schaal zal leggen. In zeker opzicht zien we hierin een voordeel, omdat daarmede tevens het element der partijpolitiek, dat in deze strijdvraag reeds duidelijk te onderkennen viel, grootendeels daaruit gebannen zal worden, hetgeen eene objectieve beschouwing slechts ten goede kan komen. Dat spreker deze inmenging van de partijpolitiek eveneens schadelijk acht voor de beslissing in deze kwestie, blijkt uit het feit, dat hij de politieke strijdvraag betreffende de kostenverdeeling tusschen Nederland en Indië buiten beschouwing heeft gelaten. Zijne redeneering komt o. i. volkomen terecht •hierop neer, dat eerst de beste oplossing van het vraagstuk dient te worden gekozen en dat daarna over de verdeeling der kosten kan worden gesproken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 60