201 Oebeurt dit niet, handhaaft men de ongesplitste Staatsmarine, dan kan aan de primair benoodigde voorwaarde voor een doelmatige oplossing van het In dische weermachtsvraagstuk niet worden voldaan. En aangezien het secundaire nu eenmaal moet wijken voor het primaire, zal ook de ongesplitste Staatsmarine moeten wijken voor de éénhoofdige verantwoordelijkheid voor de Indische defensie. Het is begrijpelijk dat deze voordracht een zeer geanimeerd debat ontlokte, waarbij de voor- en tegenstanders der splitsing scherp tegenover elkaar stonden. Dat er overeenstemming is bereikt, zouden we niet gaarne durven concludeeren. Veeleer zal het tegenovergestelde het geval zijn geweest. Trou wens deze overeenstemming zou moeilijk te verkrijgen zijn, aangezien de de batten deels langs elkander heen gingen. Immers de inleider had de behartiging van het Indische defensiebelang principieel in het oog gevat, terwijl de voor naamste debater, de heer van Reede, meer in het bijzonder het Marinebelang verdedigde. We willen op één punt van het debat, nog even de aandacht vestigen, nl. het gedeelte waarbij de heer van Reede de Marine als „the silent service" ten tooneele voerde. Alles wat daaromtrent werd gezegd achten we weinig gelukkig. Trouwens, de vele, zelfs zeer vele publicaties, die van Marine zijde den laatsten tijd omtrent dit onderwerp verschenen, zijn met het beeld van „the silent service" wel zeer in strijd. We gelooven dat, indien dit gedeelte van het debat onuitgesproken ware gebleven, sprekers betoog aan inhoud niets zou hebben ingeboet, wat den vorm betreft echter in waarde zou hebben gewonnen. Hiermede beëindigen we onze bespreking van dezen cyclus van voordrachten, waarvan een nadere bestudeering ten zeerste kan worden aanbevolen. T. B. 8. BOEKBESPREKING. DE GASOORLOG. In dank ontvingen we van den schrijver twee brochures over den gasoorlog, welke als eene belangrijke aanwinst voor de litteratuur over dit onderwerp kunnen worden aangemeikt. De inhoud is in het ondervolgende in het kort vermeld. We vonden den deskundigen schrijver bereid om ook in het Indisch Militair Tijdschrift eene verhandeling te geven over dit, speciaal voor Indië, in vele opzichten nog open vraagstuk. Gasoorlog. Colloidale nevels door Dr. H.J. van Giffen (Pharmac. Tijdschr. v. N. I. 3e Jrg. 1926. afl. 11). Na een korte inleiding omtrent de beteekenis van het woord „gas" en het gebruik van nevelvormige strijdgassen, volgt een uiteenzetting van het physische begrip (colloidalen) nevel en de eigenschappen, verbonden aan dezen toestand van de stof, waarbij in de eerste plaats rekening wordt gehouden met mos terdgas. Het artikel besluit met een beschouwing over de bescherming tegen nevel vormige vergiften. Gasoorlog. Pharmacologic door Dr. H. J. van Giffen (Pharmac. Tijdschr. v. N. I. 4e Jrg. 1927 afl. 1 en 2). Het onderwerp wordt ingeleid met een beschouwing van het begrip „gas oorlog". De beweerde wreedheid van het nieuwe wapen wordt kort behandeld. Daarna volgen twee indeelingen der gassen in groepen, waarvan de laatste de pharmacologische indeeling is. De schrijver (D. v. O. VI) van het artikel heeft nog eenige afdrukken voorradig en stelt die gaarne ter beschikking van belangstellenden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 63