202 Als voorbeeld van pharmacologischen arbeid op het gebied der strijdgassen worden de onderzoekingen van Magnus en zijn medewerkers over de inwerking van het phosgeen op het dierlijk organisme uitvoerig beschreven. Ten slotte wordt het gebruik van zuurstof als geneesmiddel bij gasvergif tiging vermeld. 9. ORGAAN N. I. O. V. JANUARI EN FEBRUARI NUMMER. Van de in het Januari-nummtr voorkomende bijdragen willen we in de eerste plaats de aandacht vragen voor het Jaaroverzicht van de gebeurtenissen in „het Verre Oosten in 1926." De schrijver, W. J. Lucardie, geeft hiermede blijk van gedegen studie over dit zooveel omvattende onderwerp. Dit overzicht stelt zich ten doel de belangrijkste gebeurtenissen in de ver schillende landen in het Verre Oosten aan eene korte beschouwing te onder werpen en de invloed, die deze op de algemeene politiek in Oost-Azië uit oefenen nader te belichten. Aangevangen wordt met China, alwaar de gebeurtenissen verreweg het belangrijkste kunnen worden geacht. Behandeld worden de binnenlandsche toestanden en buitenlandsche verhoudingen. Het artikel, dat een goede handleiding vormt voor hen, die zich op de hoogte willen stellen van het ingewikkelde probleem of hunne kennis daar omtrent, na alles wat er zoo al is voorgevallen, nog eens willen opfrisschen, zal worden vervolgd. De oud-majoor intendant de Vries bespreekt onder het hoofd „de bevoor rechting van militaire Landsdienaren." achter welken titel door schrijver een vraagteeken werd geplaatst het een en ander over het weduwen- en weezenfonds der officieren. Aangetoond wordt, dat de gestelde vraag ont kennend moet worden beantwoord. Met betrekking tot het diensttijdpensioenreglement voor officieren biedt het orgaan gelegenheid tot het stellen van vragen, welke door v. P. worden beantwoord. Onder den titel Sumatra's Westkust 1908 geeft v. H. een overzicht van de voorlaatste onlusten en de daaraan gepaard gaande krijgsverrichtingen in het Padangsche. Bij deze onlusten valt het fanatiek ageeren van de bevolking op. Ondanks zware en vele klappen, was het den leiders mogelijk, wel is waar in ver schillende streken, doch telkens weer opnieuw, benden te verzamelen en den dood in te jagen. Overigens bevat het Orgaan Vereenigingsnieuws en de gebruikelijke over zichten. In het Februari nummer wordt het Jaaroverzicht betreffende het Verre Oosten in 1926 vervolgd. Ook dit artikel is evenals het eerste geheel gewijd aan de binnenlandsche toestanden en buitenlandsche verhoudingen in China. In het artikelEen actueel onderwerp De bewapening der politie geeft de schrijver blijk van een juist inzicht in de grondslagen, waarop de bewa pening der politie behoort te berusten. Hij schrijft o.m: „Bij een vergelijking van leger- en politiebewapening houde men toch steeds voor oogen, dat leger en politie twee geheel ongelijksoortige machts organen moeten zijn."

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 64