211 Yang Yu Ting stelt alles in het werk om Chang van een opmarsch in Ho- nan af te houden en bij zijn actie om met de nationalisten tot een overeen komst te geraken sloot zich Liang Shi Yi de oud-premier en raadsman van de Ankuochun aan. Een opmarsch naar het Zuiden, terwijl men niet zeker is van Wu's medewerking is dan ook een precaire onderneming. Want van alle Chi- neesche generaals is Wu ongetwijfeld de meest energieke, dapperste en rid- derlijkste figuur. Naar aanleiding van Sun Chuan Fang's nederlaag in Tse Kiang zond Chang nogmaals een telegram aan Wu om hem doortocht te verleenen bij den op marsch tegen Hankou. Wu heeft op dat verzoek geantwoord met de ontwa pening van een bataljon Feng-tien troepen en het in beslag nemen van een trein met munitie en wapens. In Tse Kiang had zich inmiddels de krijgskans tegen het Noorden gekeerd. Sun Chuan Fangs operatieplan mislukte als een gevolg van het feit dat zijn rechtercolonne onder generaal Bei Bao San die hij tot een omvatting van 's vijands linkervleugel had aangezet, de provincie Anhwei binnen trok, daar rustig den rol van toeschouwer aannam en de dingen die komen zouden, bleef afwachten. En toen ook Sun's 3e Leger naar het Zuiden overliep, en Chang Chung Chang de toepan van Sjantoeng, die hem steun beloofd had, hem ook in den steek liet, leed hij een beslissende nederlaag. Hang chow- en Ningpo vielen in handen der Zuidelijken. De Noordelijken zijn in vollen aftocht en vallen op Sungkiang terug, gelegen aan de spoorlijn Hang-chow- Sjanghai 35 K.m. ten Z.W. van Sjanghai, zoodat de heele provincie Tse Kiang thans in handen der Zuidelijken is. Sjanghai wordt dus direct door de Zuidelijken bedreigd. Op het voorstel van Kellogg, de Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken om Sjanghai neutraal te verklaren, dat aan de voornaamste Chineesche generaals was gericht, werd niet gereageerd, door de Cantonregeering. Daarop zond Amerika 1200 man marinetroepen, Japan 300 man marinetroepen, terwijl de Franschen hun macht met twee compagniën Annamieten versterkten. Tegelijk met het terugtrekken van Sun, brak in Sjanghai een algemeene staking uit. Sun Chuang Fang nam echter rigoureuse maatregelen hier tegen die niet zonder uitwerking bleven. Inmiddels had te Peking een conferentie plaats tusschen den toepan van Sjantung Chang Chung Chang en Chan Tso lin. Besloten werd tot een gezamelijken opmarsch door Honan, tegen Hankou. Thans zijn reeds 70.000 man Shantung troepen te Kaiseng geconcentreerd, die zich dus met het Fong-tien leger zullen vereenigen, bij den opmarseh naar Hankou, terwijl men zich bij Sjanghai tot het defensief zal bepalen. De eerste Chineesche granaten zijn reeds in de Fransche consesssfe te Sjangsai bij de verradelijke beschieting van het Kiang nan arsenaal door twee Chineesche Kruisers der Noordelijken, die naar het Zuiden overliepen, inge slagen. Zullen de Zuidelijken de internationale en de Fransche concessie ont zien Dit is wel waarschijnlijk, maar al is het leger der Zuidelijken in Tse kiang anti-Russisch gezind, de bolshevistische drijvers zijn meester in het uitlokken van een incident en als zij kans zien om de lont in het kruit te steken zullen zij dat niet nalaten. Dr. F. d. B. 11. OVERZICHT NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. De Militaire Spectator, Januari 1927. In dit nummer troffen wij aan een zeer belangrijk artikel getiteld: „Het tactisch gebruik van zware mitrail leurs in Frankrijk gedurende en na den oorlog". Het is juist het gebruik van zware mitrailleurs, dat in Nederland zooveel pennen in beweging brengt en ongetwijfeld ook voor ons leger zal dit vraagstuk in de eerstkomende jaren de belangstelling genieten die het ten volle verdient. Deze studie is grootendeels ontleend aan een voordracht, die de majoor Gérin in 1926 aan de Ecole supérieure de Guerre te Parijs heeft gehouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 73