Bij het onderwijs geven moet het vragen en antwoordenspel worden beperkt. Wenscht men de parate kennis van een ondercommandant te beoor- deelen dan kan men als hiërarchieke chef daaromtrent uiteraard steeds vragen stellen doch men doet beter zulks niet in de functie van onderwijzer of bij het onderwijs te doen. Verder dient men bij de onderwijs, en de A. V. O. oefeningen er rekening mede te houden dat de beperkte tijd ook dwingt tot het onderwijzen of beoefenen van bepaalde deelen. Zoo is het onmo gelijk om b. v. G. V. I. 74 95 in eens te onder wijzen of te beoefenen, dus den geheelen aanval van de sectie, het optreden daarvan als compagnies reserve en de munitieaanvulling. Uitdrukkelijk moet dan ook in de dienstopgaven worden vermeld wat men wil onderwijzen of be oefenen met vermelding van de desbetreffende punten van het betrokken voorschrift, dan kan een ieder zich daarvan ook van te voren nog eens op de hoogte stellen. Het te onderwijzen of te beoefenen doel moet zoodanig zijn gekozen dat in den beschikbaren tijd een intensief en geheel af onderricht kan worden gegeven of een dergelijke oefening gehouden. De onderwijsoefeningen zijn vooral voor de kleine eenheden van groot nut, daar hierbij alle bijzonder heden kunnen worden overzien en voorkomende fouten dadelijk kunnen worden hersteld. Men mag evenwel niet meer onderwijsoefeningen houden dan strikt noodig zijn voor het krijgen van een degelijken grondslag voor de A. V. O. oefeningen; hiermede moet zoodra eenigzins mogelijk worden begonnen, de spoedige vorming van de aanvoerders is van 't grootste belang. Van de onderwijsoefeningen wordt thans afgestapt en op enkele aangelegenheden van de A. V. O. oefeningen nader ingegaan. Voorbereiding en opzet. A.V.O. 5. Gelijk reeds gezegd stelt de leider zich een be paald doel, in overeenstemming waarmede hij de tactische toestanden schept; het is niet moeilijk zoodanig doel te ontleenen aan G. V. 1A. T. V. en V. P. T. L. A.V.O. 4. Hij zal zich daarbij tot het eenvoudige bepalen met angstvallige vermijding van al het ingewikkelde 146

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 8