waarvan het doel is het tactisch begrijpen van den toestand, wat reeds voor den enkelen man noodig is, te bevorderen en tegelijker tijd een juiste opvatting van de opdracht en een juist zelfstandig handelen. Op deze manier wordt het mogelijk eenzelfde terrein te gebruiken voor verschillende oefeningen b. v. bij het aanvallend gevecht voor het voorwaarts gaan van af de ontwikkeling 1400 M., waarbij het gevecht tegen een vooruit geschoven mitrailleur, op een anderen dag het voorwaarts gaan van 1400 M. 600 M. op een volgenden dag het voorwaarts gaan van pl. m. 600 M, voor de stelling van den vijand tot pl. m. 500 M. daarachter zonder daarbij tot verwar rende opvattingen aanleiding te geven en zonder dat er een locale tactiek het gevolg van is, zulks te meer wanneer we ons houden aan het beginsel dat de onderstellingen zoo tijdig behooren te worden bekend gemaakt, dat op het uur en de plaats waar de oefening aanvangt, alle deelnemers v. z. n. op de hoogte kunnen zijn gesteld van den stand van zaken. b. v. voor de 2e oefeningde sectie is gekomen op den afstand van 1400 M., nadat van 4000 M. (zoo en zoo) werd opgerukt. De opstelling van de sectie isDe vijand staatwaarbij ook 's vijands opstelling dikwijls anders zal moeten worden genomen om het terrein te kunnen gebruiken. De genoemde getallen bieden geen enkel houvast in het terrein blijkt telkens de veranderlijkheid van den afstand waarop zoo ongeveer het mitrailleur- vuur en het geweermitrailleurvuur kan worden geopend en hoe groot de diepteopstelling kan zijn. Door een juiste voorstelling van zaken bij den aanvang, een verder doelmatige ensceneering en een juist bevel kan dan de oefening goed slagen, maar anders ook niet. Betreffende de ensceneering zij nog het volgende vermeld Vijandelijke artillerie, zelfs de eigen artillerie, ziet de infanterie in het gevecht zelden. Men behoeft artillerie dus slechts voor te stellen, wanneer heter om gaat het optreden van de infanterie bij den aanval op korten afstand van vijandelijke of eigen artillerie te beoefenen. Vliegtuigen kan men nog niet ensceneeren. Men moet zich met mondelinge aanduidingen c. q.acous- tische of optische teekens weten te behelpen. De

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 10