plaats van den commandant op betrekkelijk korten afstand voor den rechtervleugel van een stelling en zulks gaf al een zeer duidelijke aanwijzing van diens voornemen. Het verloop van de oefening. Het verloop bij vredesoefeningen moet vlugger geschieden dan in oorlogswerkelijkheid. De oefe ning zou anders zeer veel tijd kosten en vervelend worden. Men mag natuurlijk ook niet overdrijven door eene te snelle doorvoering. Verkeerde voor stellingen zouden ontstaan in het brein van kader en manschappen. Men mag evenwel den troep geen verwijt maken van een te gmoten aanvalsdrift (geestj. De troep moet immers ook in den oorlog den aanval zoo vlug doorzetten als de omstandigheden veroor loven, b. v. vermoeidheid, moreele en materieele uit werking van het vijandelijk vuur, noodige -voorbe reiding door eigen vuur, het optreden van vliegtuigen, enz Dan is een automatische rem aanwezig. Die rem mende uitwerking moet indien noodig in vredestijd uit gaan van de hulpleiders, niet van de aanvoerders, is remming noodig dan zal men dus in de aanwij zingen voor de hulpleiders het noodige ter zake moeten opnemen. Hoe sterk de automatisch remmende invloed zelfs in vredestijd wel kan zijn bleek bij oefeningen in samenwerking met de luchtvaart afdeeling. Een na- deringsmarsch, welke werd uitgevoerd zonder dat vijandelijke vliegtuigen optraden, duurde 21/2 uur, doch herhaald bij de aanwezigheid van vliegtuigen, 4V2 uur. De troep was toen reeds bekend (na aan schouwelijk onderwijs) met de omstandigheid dat de foto's uit de lucht een dag na afloop van de oefening alle ongerechtigheden onverbiddelijk naar waarheid doen zien en dat het zeer eenvoudig is alsdan nog uit te maken welke de betrokken af deeling v/as, ook al heeft de onderwijzer tijdens de oefening van een en ar.der niet-; gezien. Reeds het opzoeken en gebruik maken van de beschaduw de gedeelten werkt remmend Een eerste maal dat een stelling werd bezet, leverden «ie luchtfoto's tal van aanwijzingen op een tweede maal vrijwel geen enkele wat de eigenlijke bezetting betrof, doch het innemen der stelling, het pionieren, enz. geschied de met (remmende) omzichtigheid Troepen bekend

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 14