met de resultaten van luchtfoto's zullen het ge bruiken van een djagoeng-veld verkiezen boven dat van een ketella pohon veld, zonder die ervaring zou men geneigd zijn de voorkeur aan het laatste te geven. Een terrein, waar dergelijke velden door elkander veel voorkwamen, had zoodoende vanzelf een remmenden invloed en er was geen sprake meer van „doorjakkeren", Alleen de practijk kan zulks b ij brengen. Geen ingrijpen van den leider, anders dan wan- 10/3/ neer door een volledig doen volgen van een ander inzicht dan het zijne het nut der oefening zou worden geschaad. De leider moet er zich, gelijk de ervaring leert, werkelijk voor behoeden om in te grijpen in de besluiten wanneer deze iets anders zijn dan hij zich had voorgesteld of de oefening een weinig anders doen verloopen dan zooals hij dacht. Dat eischt zelfbeperking. Doet men het niet, grijpt men ook in andere gevallen in dan in het geval dat door een volledig doen volgen van een ander inzicht dan het zijne het nut der oefening zou worden geschaad, dan verliest daardoor de oefening aan belangwek kendheid en beneemt men den commandant den lust daarin en benadeelt men het verantwoordelijkheids gevoel, immers dan doet men niet zooveel mogelijk recht wedervaren aan het zelfstandig oordeel der aanvoerders. In den oorlog worden dikwijls genoeg zonderling aandoende besluiten genomen. Verkeerde besluiten worden dan meestal van zelf gestraft door onjuiste of niet verwachte gevolgen en veel leerrijker is het om de logische doorvoering van het herstel van gemaakte fouten tot haar recht te laten komen dan een ingrijpen in de handelingen van den com mandant of het houden van een instructieve voordracht van den leider op het terrein. Men moet dan ook geen onderwijs meer geven bij A. V. O. oefeningen, de ervaring leert dat men ook daarvoor zich moet hoeden. Ten einde de mogelijke gevolgen van gemaakte fouten dan wel de goede uitwerking van oordeel kundig getroffen maatregelen, nog helderder in het 11/2/ licht te kunnen stellen, houdt de leider nog eene afdeeling te zijner beschikking, welke hij tijdens de oefening van die bevelen voorziet, welke noodig zijn om het even geschetste doel te bereiken. Op deze wijze kan de leider handelingen aan 's vijands zijde, welke van overwegende beteekenis zijn voor de uitvoering van een besluit of bevel, op 233

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 15