11/3/ zulk eene wijze voor oogen brengen, dat het, zonder veel woorden, voor de deelnemers aan de oefening duidelijk wordt, waar het bij de oefening om ging. Dikwijls genoeg zijn in den oorlog besluiten op berichten te nemen of genomen, welke berichten later onjuist blijken. Ook dan is er geen leider die van onjuiste berichten en daaruit voortvloeiende handelingen mededeeling doet en deze neutraliseert. De werkelijkheid stelt bovendien zulke oneindig zware eischen aan verstand, aan ziel en zenuwen van de aanvoerders, welke zich bij de vredesoefe- ningen niet voordoen, dat het een onvoorwaardelijke fout van den leider zou zijn, wanneer hij de zich voordoende moeilijkheden door ingrijpen zou willen uitschakelen. Het vorenstaande geldt ook min of meer voor de onderaanvoerders. Ook in de ruwe werkelijkheid ontstaat misverstand door onduidelijke bevelen, foutieve of onjuiste opvatting, misverstand aan de telefoon, enz., welke dikwijls niet kunnen worden hersteld. In den oorlog leiden zij tot nadeelige gevolgen, dadelijk voelbaar en tot verliezen, bij de A. V. O. oefeningen tot een belangwekkenden en leerrijken toestand. Hoe zich dan zelf te redden Ziehier dan de prikkel tot het zelfstandig han delen, tot den verantwoordelijkheidsdurf. Zoo ont staan dan spannende en voor alle deelnemers leer rijke toestanden en oogenblikken, niet door kunst matige opdrachten of een ingrijpen maar door een, zooveel mogelijk vrije ruimte aan de besluitvaar digheid latende, zich van elk ingrijpen onthoudende opzet. De leider moet, wat de te oefenen aanvoerders betreft er bijzonder op letten le. dat de bevelen in telegramstijl worden opge- teekend en later in hun geheel worden her haald (niet partieel doen herhalen) en dat alle genoemde terreinvoorwerpen ook nog eens wor den aangewezen; 2e. dat de geoefend wordende aanvoerder eerst de opdracht overweegt, den toestand beoordeelt en daarna handelt. Hiervoor moet hem eenigen tijd worden gelaten. Ook wanneer hem be richten bereiken. Aanbeveling verdient het later, na eenige oefeningen, om den betrokkene voor veel berichten te plaatsenware en onware, achterhaalde en onduidelijke; zoodoende wordt de werkelijkheid nagebootst en leert men het

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 16