tactische maatregelen en beschouwingen niet altijd de meest practische zijn, zij moeten daarover leeren nadenken. Ook moet de bespreking zonder kwet sende scherpte worden gehouden. 18/3/ Ernstige bemerkingen worden den betrokkenen zoo noodig persoonlijk medegedeeld en nimmer in bijzijn van jongeren. Dat neemt niet weg dat wat bepaald fout is niet als zoodanig zou mogen worden aangegeven, soms is dat noodig om geen verkeerde voorstellingen post te doen vatten, b.v. als een brigade mitrailleur- vuur in front krijgt op 200 M. en de brigadecom mandant commandeert attaqueeren, dan mag gerust de geheele brigade hooren dat zulks fout is. Niet noodig is zulks b.v. als een res. sectie in plaats van rechts, links wordt ingezet, al is het nog zoo fout, dan kan worden volstaan met alleen den sectiecomman dant het noodige mede te deelen. Ook b.v. wanneer deze, op een niet aangeleunde flank opgesteld, vergeet een brigade aan te wijzen welke patrouilles G. V. 1.94/3/ op de flank uitzendt en waarvan de k.m. groep bij elke halte zoodanig wordt opgesteld, dat zij een aanval op de eigen flank onder vuur kan nemen. Ziet men bij een oefening volgens het A. V. O. dat het verloop wel juist is geweest of kan worden geacht maar hier en daar de uitvoering van 't een en ander minder goed of onjuist, dan late men dat later bij wijze van onderwijsoefening herhalen. Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd dat men niet alle gevallen welke zich kunnen voordoen kan beoefenen volgens het A. V. O. Men moet er zich mede tevreden stellen, door de enkele oefeningen, welke op zoodanige wijze worden gehouden, het tactisch begrijpen en tactisch oordeel te scherpen alsmede de verantwoordelijkheidsdurf, de besluitvaardigheid, het zelfvertrouwen aan te kweeken. Dan zijn de aanvoerders en troep ook gereed voor de gevallen welke men niet heeft beoefend. Een degel ij k voorbereide, overeen komstig de werkelijkheid gehouden en zakelijk tevens zaakkundig be sproken oefening heeft meer wa arde dan tal van oefeningen waarbij aan een dezer voorwaarden niet is voldaan. 238

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 20