De ervaring leert dat detroep met groote opgewektheid daaraan deel neemt. De thuismarsch. Gedurende de bespreking wordt de troep ver zameld, bij voorkeur op de plaats waar filterwagens en muziek zijn opgesteld. Er mag niet worden afgemarcheerd alvorens allen, die aan de oefening hebben deelgenomen, zijn verzameld en hun deel hebben gehad, dus ook de veiligheids- en verken ningspatrouilles evenals de telefoonpatrouilles, al duurt het oprollen van de draden nog zoo lang. Doet men zulks niet, laat men ze achterna en afzonderlijk komen, dan strekt zulks niet tot verhooging van de ambitie van die patrouilles in haar taak, integendeel, geleidelijk zullen de man schappen met weerzin hun taak gaan vervullen. Nu de verschillende bewapening van de man- R. I. 134 schappen in de compagniën en de specialiseering (2) (3) van hun taak in het gevecht, den samenhang, welke eene afdeeling moet hebben zoo licht verloren doen gaan, is een ordelijke thuismarsch bij uitstek geschikt om het gevoel van samenhoorigheid en de gehoor zaamheid bij den troep aan te kweeken en te onder houden. Men moet er niet tegen op zien om, desnoods langs een omweg, den troep met den trein door de hoofdstraten te laten marcheeren onder volle krijgsmuziek. Vlot en rechtop marcheerend, ordelijk in rij en gelid gericht, terwijl ernst en vastberadenheid spreken uit 135/1) de gelaatstrekken zal de troep een indruk maken van flinkheid en groote innerlijke kracht; eenieder zal voelen dat er „slag" in zit. Deze indruk naar binnen zal het gevoel 135/2) van militaire eigenwaarde sterken terwijl de indruk naar buiten van een niet te onderschatten belang is in verband met de politiek-politioneele taak van ons leger. Onze vrienden de ervaring leert het zullen er behagen in scheppen, hun vertrouwen in ons zal ongeschokt blijven, zelfs toenemenonze vijanden zal het tot nadenken stemmen en voor hen is het dus ook leerrijk. 239

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 21