geheimzinnige z. g. Grieksche vuur, dat waarschijnlijk niet in de eerste plaats door zijn moeilijke bluschbaarheid, doch ook door de ontwikkeling van S02 en rook op den tegenstander een grooten indruk maakte en dus niet alleen gebruikt werd om brand te ver oorzaken, doch ook als een primitief gaswapen. Ook Callinicus geeft een beschrijving van het Grieksche vuur omstreeks 673 n. Chr., (wat voor Haldane aanleiding was om zijn geestig werkje over den gasoorlog „Callinicus" te doopen). Daarna zien we, dat in de Middeleeuwen het gebruik van rook en giftige gassen van de oude Grieken weer opleeft en nieuwe uitvindingen op dit gebied door vooraanstaande geleerden worden aanbevolen, vooral in Duitschland, doch ook in Arabië en Italië, doch geen dier uitvindingen, waarbij o. a. arsenicum een belangrijke rol speelt, is waarschijnlijk in dien tijd practisch beproefd, vermoedelijk we gens de onmogelijkheid om ze op groote schaal toe te passen. Wel is bekend, dat voor het overmeesteren van roofnesten, burchten e. d. vaak werd gebruik gemaakt van bijtenden en de oogen prikkelenden rook om den verdediger onschadelijk te maken of hem te doen stikken, terwijl de kruisvaarders veel te lijden hebben gehad van het Grieksche vuur. In het einde der 16de eeuw worden door een Duitscher en een Oostenrijker wederom andere vergiften (en stinkbommen) aan bevolen, doch thans voor het eerst met de restrictie, dat geen christenen tegen elkander zich van die afschuwelijke middelen zul len bedienen, doch deze uitsluitend zouden worden aangewend tegen de Turken en andere ongeloovigen. In dien tijd was de vrees voor de Turken in Midden-Europa geweldig groot, waardoor menigeen, ook de leek op krijgskundig gebied, op middelen zon het gevaar van een inval te keeren. Zoo ook de bekende chemiker Johannes Rudolf Glauber (1604 1668), die de constructie van granaten aanbeval, uitsluitend bestemd om rook en nevel te verspreiden. Hierbij wordt dus voor het eerst over gasgranaten gesproken, voor cie vervaardiging en het gebruik waarvan de toenmalige chemische en militaire techniek echter nog lang niet voldoende ontwikkeld waren. De gedachtengang van Glauber is eerst in den laatsten oorlog verwezenlijkt. De ook door hem aanbevolen samenstelling der vulling uit terpentijn en salpeterzuur, is den afgeloopen oorlog in Fransche vliegtuigbommen in toepassing gebracht (nitrobenzol en stikstofdioxyde) Zooals bekend, is in den laatsten oorlog rook niet uitsluitend gebruikt als middel om den vijand onschadelijk te maken of ver liezen toe te brengen, doch ook en zelfs op groote schaal voor maskeering. Een aardig voorbeeld van een zoodanig gebruik in vroegere tijden geeft Voltaire in zijn historisch werk over „Karei XII" van Zweden, waarin wordt beschreven hoe deze talentvolle veldheer door gebruik te maken van scherpen en donkeren rook de Duna overtrok. 245

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 27