2. DE ORGANISATIE VAN DE MOBIELE ARTILLERIE VAN HET INDISCHE LEGER. door C. K. Tol de urgente maatregelen ter verhooging van de gevechts- waarde van het Ned.-Indisch leger behoort zeer zeker ook de ver sterking der mobiele artillerie. Hoewel nu het maken van reorga nisatie-plannen uiteraard hoofdzakelijk bureauwerk is, kan het wel licht toch van nut zijn, wanneer uit den troep eens een en ander wordt opgemerkt over wat daar terzake wordt gedacht, gebaseerd op de leeringen van de praktijk. Ik zal mijn opmerkingen kortheidshalve iet of wat in stelling- vorm geven: 1. Vermeend wordt, dat volgens de huidige defensie-plannen met ons veldleger krachtig offensief zal worden opgetreden zoo spoedig mogelijk na de landing van den vijand. 2. Dat optreden zal dan zeker in eerste instantie en misschien wel hoofdzakelijk plaats vinden in de vlakke kuststrooken, die in het algemeen als z. g. bedekt terrein zijn te beschouwen en vooral bestaan uit kampongs en sawahvlaktes, vrijwel zonder waarne- mingspunten op eenige hoogte gelegen (zie ook punt 19). 3. In die terreinen zijn de groote harde wegen hoofdlijnen en als zoodanig slechts spaarzaam aanwezig. Er zal dus dikwijls ge bruik gemaakt moeten worden van binnenwegen, waarin veel licht gebouwde bruggen en duikers. Verder zal door onze Infanterie en hare begeleiders (mitrailleurs en c. q. artillerie) voor de nadering van den vijand in de geëigende marsch- en gevechtsvormen waar mogelijk het bedekte terrein worden gevolgd. 4. Onze troepen moeten dus zoodanig zijn samengesteld en uit gerust, dat op de minder goede wegen en in die bedekte terreinen toch een groote mobiliteit kan worden ontwikkeld, vooral indien wij bij onze actie zoo veel mogelijk verrassend willen optreden. Deze mobiliteit is voor de Artillerie in onze Indische terreinen voorhands slechts middels paarden-tractie te verkrijgen. 5. Voor de artillerie in Divisie-verband is dus paarden-tractie nog steeds vereischt, m. a. w. in het Regimentsverband hoort alleen Veld- en Berg-Artillerie thuis. 220

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 2