Na dien speelden bij alle belangrijke oorlogshandelingen de strijdgassen een belangrijke rol. Zonder gasschieten was weldra zelfs een kleine onderneming niet meer denkbaar. Overal riep de troep om gas. Door de verschillende wijzen van toepassing van het gasschieten gelukte het meermalen de vijandelijke Infanterie uit hare stellingen te verdrijven, het gebruik van opmarschwegen te beletten, artillerie tot stellingverandering te dwingen en voor langeren tijd buiten gevecht te stellen. Aldus moest het gasschieten een belangrijken zoo niet overwegenden invloed uitoefenen op de algemeene taktiek, welke invloed tot het eind van den oorlog in belangrijkheid toenam. Een nadeel van het artillerie gasschieten was, dat het zeer moei lijk bleef om op het juiste oogenblik, op de gewenschte plaats een bepaalde hoeveelheid gas in voldoende concentratie te brengen. Voldeed de gaswolk die, sterk van windsterkte, richting en structuur afhankelijk, haar weg voortzettend, steeds in concen tratie afneemt, in het geheel niet aan de drie bovengenoemde eischen (giftigheid, massa-inzet, verrassing), bij het gasschieten was de eisch der gasdichthcid de moeilijk te vervullen voorwaarde. De ontwikkeling van de gasdiscipline en de perfectionneering van de gasverdedigingsmiddelen hadden deze eischen op den voor grond doen treden. Reeds in 1915 hadden de Franschen gasmijnen verschoten, doch daarbij het beginsel der massawerking in het geheel niet in practijk gebracht. De Engelschen zagen in het gebruik van gasmijnen een mogelijkheid om aan de hiervoren genoemde eischen te voldoen. Den 4den April 1917 werden door hen bij Arras ongëveer 1500 gasmijnen, gevuld met phosgeen, de z .g. Livensprojectors, tegelijk middels electrische ontsteking afgeschoten en in een betrekkelijk kleine oppervlakte op de Duitsche 2de verd. lijn, die zich 400 a 500 M. achter de voorste bevond, tot explosie gebracht. Hierdoor ontstond plotseling op die ruimte een gaswolk van ongekend hooge concentratie. De Duitschers werden volkomen verrast en leden zware verliezen. Doch wederom werd, thans door de Engelschen verzuimd van die verrassing gebruik te maken en bleef het succes beperkt tot plaatselijk materieel voordeel. De Duitschers wisten het nieuwe strijdmiddel op de juiste waarde te schatten. Spoedig werden 9 gaswerperbataljons opgericht, waar mede groote successen werden behaald o. a. den 24sten October 1917 bij Flitsch op het Italiaansche front en in December d. a. v. bij Cambray en Givenchy. Door verbetering in de constructie van den mijnenwerper en van den vorm van het projectiel werd de dracht allengs opgevoerd van 1000 tot 3000 Meter, waardoor de gebruiksmogelijkheid werd vergroot. Intusschen was ook het Artillerie-gasschieten in een volgend ontwikkelingsstadium getreden. Steeds meer was men in verband met de enorme hoeveelheden munitie, die voor het volbrengen van de gegeven opdrachten benoodigd waren, de behoefte gaan gevoelen 253

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 35