door mosterdgas, was betrekkelijk minder dan van alle andere gassen; en toch werd het algemeen en terecht de „koning dei- gassen" genoemd. Verwacht mag worden dat in toekomstige oorlogen, ook in de tropen, het mosterdgas een belangrijke rol zal spelen, waarbij vooral gebruik zal worden gemaakt van brisante gasgranaten, die de zoo gevreesde (kolloïdale) nevels vormen. Ook zal het worden verspreid door sproeien uit vliegmachines, en gebruikt worden in hand- en geweergranaten. Het blauwkruisgas werd voor het eerst gebruikt den lOden Juli 1917, bij Nieuwpoort, het mosterdgas 2 X 24 uur uur later, bij Yperen. Hoewel de Duitschers de groote voordeelen aan het mosterdgas verbonden bijtijds inzagen, hebben zij de belangrijke resultaten, aan het gebruik van blauwkruismunitie in combinatie met groenkruis projectielen verbonden, aanvankelijk niet weten te benutten. Eerst in het begin van 1918 kwam deze combinatie tot haar recht, terwijl de waarde ervan door de Geallieerden nooit voldoende is onderkend. Het mosterdgas had onmiddellijk bij zijn toepassing groot succès; het belette de uitvoering van het dooi de Engelschen voorgenomen offensief. In zes weken tijd verloren de Engelschen 20000 man aan zieken door het mosterdgas. Reeds in 1916 waren in Engeland de eigenschappen van het mosterdgas, hetwelk reeds sedert 1860 (Niemann) bekend was, nogmaals in studie genomen en adviseerde het „Anti-Gas Depar tement" om het als oorlogsgas in gebruik te nemen. Dit advies werd niet opgevolgd; het mosterdgas werd als oorlogsgas veroor deeld om zijne lage dampspanning. Door deze bekendheid met het mosterdgas gelukte het den Engelschen onmiddellijk het gas te identificeeren. Zij volgden bij de bereiding evenwel een andere me thode dan de Duitschers; evenzoo de Amerikanen en de Franschen. Alleen aan de laatsten gelukte het evenwel op een wijze, die tot nogtoe geheim is gehouden, mosterdgas in het groot te vervaardi gen; zij zijn de eenigen van geallieerde zijde, die dit gas in den oorlog hebben gebruikt. Wel hadden de Amerikanen op het eind van den oorlog groote hoeveelheden mosterdgas klaar, volgens een eigen methode bereid, doch de wapenstilstand trad in, alvorens overvoer naar Europa kon plaats hebben. De eerste mosterdgas-granaten werden door Frankrijk eerst in Mei 1918 verschoten, terwijl de totaal-productie van het mosterdgas, hoewel opgevoerd van 20 tot 40 ton per dag, niet meer dan 1500 ton bedroeg, tegen 9500 in Duitschland. Uit het voorgaande moge blijken, dat men gedurende den afge- loopen oorlog op het gebied van de vervaardiging en het technisch en tactisch gebruik der oorlogsgassen met reuzenschreden was vooruitgegaan. Het spreekt vanzelf, dat zich hierbij aansloot een evenredige ontwikkeling der verdedigingsmiddelen tegen dit nieuwe wapen. Waren bij het uitbreken van den oorlog geen der partijen 255

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 37