voorzien van gasmaskers, onmiddellijk na den eersten gaswolk- aanval, werd allerwege met den meesten spoed een aanvang ge maakt met de verstrekking van dergelijke beschermingsmiddelen, die, hoewel primitief, al dadelijk heel goed aan hun doel beant woordden. Het is duidelijk, dat de Duitsche troepen, die tot den aanval moesten overgaan na het afblazen der eerste gaswolk, reeds van een beschermingsmiddel waren voorzien; volgens berichten zou dit hebben bestaan uit een eenvoudig pakje watten, gedrenkt in Natriunrthiosulfaat-oplossing. Het duurde tót den herfst van 1915 vóór het Duitsche leger van een practisch model gasmasker werd voorzien, het z. g. Heeresmaske, welk model principieel geduiende den geheelen oorlog geen belangrijke verandering heeft ondergaan. Nadat bij de geallieerden verschillende andere typen in beproeving waren genomen, werd tenslotte toch over de geheele linie het principe van het Duitsche model als het juiste erkend en overge nomen. Dit model masker bestond uit twee gedeelten, n. 1. ten le het eigenlijke masker, hetwelk het gelaat gasdicht afsloot langs een lijn loopende over voorhoofd, slapen, wangen en onder de kin en ten 2e een afzonderlijke verwisselbare bus of patroon, al of niet onmiddellijk aan het maskerdoek verbonden, en gevuld met filters en chemische stoffen, waardoorheen de in te ademen lucht gezogen en dan tegelijkertijd gezuiverd werd. Het ging er dus voornamelijk om, den inhoud van de z. g. vullingsbus zoodanig samen te stellen, dat bescherming werd verkregen tegen alle oorlogsgassen, terwijl aan den anderen kant met evenveel doorzet ting werd getracht gassen aan te wenden, die niet door de busvul lingen van den tegenstander werden tegengehouden. Zoo ontstond een ware wedstrijd tusschen oorlogsgas en gasmaskerdie tot het eind van den oorlog geduurd heeft en zeker in een toekomstigen oorlog zal worden voortgezet. Algemeen werden de bussen in de laatste oorlogsjaren gevuld met kool van groot absorbeerend ver mogen, terwijl bovendien voor rook en nevel een filter werd toege past. Door deze combinatie werd bescherming verkregen tegen alle gebruikte oorlogsgassen, al bleken de geplaatste filters nog verre van ideaal te zijn, daar zij hoogstens 10 minuten het blauwkruisgas tegenhielden, indien dit in voldoende concentratie was verspreid. Thans wordt allerwege naar een beter filter gezocht, in enkele landen met succès. Ook worden thans proeven genomen om rook en nevels electrisch neer te slaan volgens het Cottrell systeem. Een practisch middel voor de beveiliging tegen het incidenteel optre dende koohnonoxyde is evenwel nog niet gevonden. Door de invoering van het mosterdgas, dat in staat is de geheele lederhuid aan te tasten, werden van geallieerde zijde aan troepen gedeelten, die in besmette terreinen moesten ageeren, speciale schoenen en laarzen en rubberhandschoenen en later ook speciale pakken verstrekt, welke laatste evenwel niet voldaan hebben, daar zij zóó zwaar en weinig soepel waren, dat van de gevechtskracht van zoo'n afdeeling niet veel meer overbleef. In vele landen worden 256

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 38