evenwel uitgebreide proeven genomen om ook hiervoor een goede oplossing te vinden. Ook het gebruik van draagbare zuurstof toestellen om tegen elk soort van inademingsvergift beschermd te zijn, belemmert te veel de bewegingen van den man om algemeen toepassing te kunnen vinden. Zij zullen evenwel voor speciale doel einden (tanks, mijngangen e. d.) van groote beteekenis blijven. Hiermede aan het eind van het historisch overzicht gekomen moet er de nadruk op gevestigd worden, dat in den afgeloopen oorlog het gaswapen een hooge ontwikkeling heeft bereikt en dat op het eind daarvan het zwaartepunt gelegd werd in het gebruik van enorme hoeveelheden brisante gasmunitie door de artillerie, zoowel bij den aanval als bij de verdediging, en dat voorts groote plaatselijke successen werden behaald door massa-inzet van gas- werpers of projectors, waarmede de hoogst denkbare gasconcen- tratie kon worden bereikt. II. De oorzaken welke hebben geleid tot de groote ontwikkeling van het gaswapen in den laatsten oorlog. Deze zijn gemakkelijk aan te wijzen. Het zijn ten 1ste de door den overgang tot den stellingoorlog gevoelde behoefte bij den aan valler aan een wapen, hetwelk een goede kans op succes bood tegen den overmachtigen verdediger en ten 2de de groote ontwik keling van de technische en chemische industrie, waardoor het mogelijk bleek, in verband met de richting waarin de oplossing gezocht werd, aan die behoefte in de ruimste mate te voldoen. Zooals we in het vorig hoofdstuk hebben gezien, waren in den loop der eeuwen in perioden, waarin de beschikbare aanvalsmid delen te zwak waren tegenover de versterkingen van den verde diger, reeds herhaaldelijk proeven genomen met de aanwending van chemische stoffen, i) doch altijd met onvoldoenden uitslag als gevolg van de geringe ontwikkeling van de industrie. Altijd bleek, dat zonder de ten 2de hiervoren genoemde factor een aanwending van het chemische wapen geen doorslaande resultaten kon geven. Op grond hiervan was dus te voorspellen, dat eenmaal aan dezen eisch voldaan zijnde, het chemische wapen op groote schaal zijn intrede zou doen, zoodra in een oorlog zich wederom om standigheden zouden voordoen, die de behoefte eraan zouden doen gevoelen. Als een uitvloeisel van de enorme vlucht, die de chemische industie gedurende de kwarteeuw, aan den laatsten oorlog voor afgaande, nam, is te beschouwen de bijzondere aandacht, die op 257 Uit dit oogpunt bezien, is het begrijpelijk dat, na de invoering van het vuurwapen, waartegen de toenmaals bestaande versterkingen niet bestand ble ken, gedurende ongeveer een eeuw in het geheel geen aandacht aan de toe passing van het chemische wapen werd geschonken, totdat omstreeks 1400, het verbroken evenwicht wederom hersteld zijnde, opnieuw de toepassing van verstikkende of giftige gasen in studie werd genomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 39