6. Gelet op de meerdere mobiliteit van de berg-artillerie en op de groote ballistische waarde van het bergkanon met zijn 3 ladingen, wint dit het ten aanzien van algeineene bruikbaarheid als divisie-artillerie van de veld-artillerie. Toch blijft ook onze Veld-artillerie met de nieuwe G. in de gewijzigde munitie-uitrusting, van groote waarde, speciaal dan, wanneer hier of daar inzetten of versterking van de reeds ingezette Artillerie moet plaats hebben, sneller dan met de stapvoets gaande berg-artillerie mogelijk is. Ook kan de combinatie van vlakbaanvuur uit het veld-geschut met krombaanvuur uit de bergkanonnen (ladingen Nos. 2 en 3) in veel gevallen groot voordeel opleveren. (Het is te betreuren, dat het niet gelukt is een lading No. 2 voor ons veldgeschut te construeeren, waarmee dus onder groo- tere uitvaartshoeken zou kunnen worden geschoten; zulks zou de algemeene bruikbaarheid van de Veld-artillerie zeer hebben ver hoogd. Het moet wenschelijk geacht worden de daartoe ge dane poging te herhalen of te doen herhalen in Europa). 7. Als Divisie-artillerie wordt op grond van het vorenstaande voor ons Indische leger aanbevolen het Regiment, bestaande uit twee Afdeelingen Berg-Artiilerie en een Afdeeling Veld-Artillerie. 8. Voor versterking der Divisie-artillerie voor bijzondere op drachten (o. in. als extra contra-artillerie), dan wel om op te treden c. q. als leger-artillerie, is noodig krombaangeschut van zwaarder kaliber, dat gebruikt kan worden in stellingen, dicht nabij de groote wegen gelegen. Het optreden van de Divisie of van de vereenigde Divisies zal toch vrijwel met zekerheid plaats hebben uitgaande van een grooten marschweg als as. De groote schoots- verheid van het zwaardere kaliber maakt het mogelijk, dat het vuur van uit centrale stellingen zoo noodig gebracht kan worden tot voor de vleugels der aanvallende of verdedigende Divisie. Dit geschut kan dus zonder eenig bezwaar auto-tractie hebben. 9. Gelet op de gewichten van de moderne houwitsers en van de houwitser-munitie, op onze in Indië beschikbare vervoermidde len, den toestand der Indische wegen en bruggen en de betrek kelijk geringe physieke krachten der Inlandsche bedienings-man- schappen en handlangers, komt mij het kaliber van 10,5 cM. voor dit krombaangeschut het juiste voor. 10. Buiten bespreking blijft hier de versterking, die de artil lerie van het veldleger voor bijzondere opdrachten kan krijgen van de z. g. Stelling-artillerie, middels bij mobilisatie op te richten lang-kanon (10,5 cM.) of zwaardere-houwitser (12 cM.) - batterijen. 221 En ook den levensduur der kanonnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 3