7. HET LEZEN VAN LUCHTFOTO'S. (met vier luchtfoto's met kaartfragmenten) door R. A. BECK. In de schaarsche literatuur over dit onderwerp wordt algemeen groote nadruk gelegd op de tactische zijde van het vraagstuk. Zonder nu de ook in dit geval bijzondere waarde van tac tisch inzicht en het vertrouwd zijn met den vorm van veldverster- kingen maar in het minst te willen verkleinen, dient er toch op gewezen te worden, dat men voorzichtig moet zijn met het trekken van algemeen geldende conclusies aan de hand van de practijk van den stellingoorlog, en dat het fotolezen, behalve tactische ontwikkeling, toch ook een zekere routine eischt, met een eigen techniek. Waar het noodzakelijk is, dat ieder troepen-officier het grootst mogelijke profijt trekt van luchtfoto's, welke hem verstrekt kunnen worden ter aanvulling van verkenningsrapporten dan wel tot het verkrijgen van een juist inzicht in het terrein van actie, lijkt het niet ondienstig, deze techniek eens wat nader te beschouwen. Het onderzoek van foto's. Bij het bestudeeren van een luchtfoto geeft men zich in de eerste plaats rekenschap van den tactischen toestand, voorzoover deze bekend en van invloed is. Om een be paald object te vinden, wordt het geheele beeld systematisch en nauwkeurig onderzocht, daarbij in het bijzonder de aandacht vesti gend op de meest waarschijnlijke' punten. Het gebruik van een vergrootglas zal veelal onontbeerlijk zijn; dit minutieuse werk eischt namelijk zeer veel van de oogen, zooals in den afgeloopen oorlog menigeen tot zijn schade heeft moeten ondervinden. Indien men de beschikking heeft over foto's van hetzelfde ter rein, welke echter op verschillende tijdstippen genomen zijn, dan springen bij vergelijking direct de verschilpunten in het oog, en komen daarop vanzelfsprekend voor nadere beschouwing in aan merking. Kan óók dóór nauwkeurig onderzoek geen opheldering verkre gen worden omtrent verdachte punten, dan is het zaak deze op nieuw te doen verkennen, eventueel fotografisch, en dan liefst op grootere schaal in beeld gebracht. Het uitwerken. Wanneer de foto's aan den commandant, die de verkenningsopdracht gegeven heeft, worden overhandigd, zijn 265

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 47