11. De mogelijke organisatie van de Afdeelingen Berg- en Veld-Artillerie binnen het Regiment, zoowel voor vredes- als voor oorlogstijd, is goeddeels afhankelijk van de sterkte aan mili tie-personeel, die bij mobilisatie voor het Wapen der Artillerie beschikbaar is. Verder spreekt hierin ook een belangrijk woord mee, de kwestie van de mogelijke vredes- en oorlogs-sterkte aan uit— heemsche paarden. Op grond van wat mij terzake aan cijfers bekend is, vermeen ik, dat de Afdn. Berg-artillerie in oorlogstijd moeten bestaan uit 3, in vredestijd uit 2 batterijen van 4 stukken, de Afdn. Veld artillerie in oorlogstijd uit 2, in vredestijd uit één batterij. De twee batterijen veld in vredestijd samen te voegen tot een afdeeling. 12. De batterijen Berg en Veld zouden m. i. moeten bestaan uit vier stukken. Hadden wij de vrije keuze, dan zag ik liever de Afdn. Berg samengesteld uit 4 batterijen van 3 stukken, dan uit 3 van vier, omdat met 4 batterijen per afdeeling meer groepee- rings-mogelijkheden bestaan dan met 3 batterijen en omdat in onze Indische bedekte terreinen de 3 stukken-batterij grootere mo biliteit en stelling-keuze heeft dan de 4 stukken-batterij. Echter behoeven 4 batterijen meer hulp-organen (patrouilles, enz.) dan 3; en waar de voorziening daarin met goed personeel en goede paar den nu al zeer moeilijk is, moet met het mindere aantal genoegen worden genomen. Ook het navolgende is op deze aangelegenheid van invloed: De vredessterkte der batterijen moet zóö groot zijn, dat uit 2 vredesbatterijen, na ontvangst van zekere versterkingen uit de Eur. militie en van het Depot Mobiele Artillerie, bij mobilisatie 3 oorlogs- batterijen kunnen worden samengesteld. Bij een dergelijke vredes sterkte der batterijen is dan tevens verzekerd, dat, na aftrek van het personeel voor kazerne- en garnizoensdiensten, de B. C. toch met een voldoend sterken troep kan oefenen. Dit is thans bij de zwakke 3 stukken-batterijen (3 per afd.) niet het geval. Ik acht dit een ernstiger nadeel dan de vorming van een geheel nieuwe 3e batterij bij mobilisatie. 13. De 2e Afdn. G. T. der Berg- en Veldbatterijen, vereenigd tot Afds-G. Tn., zullen geheel of gedeeltelijk met autovervoer zijn te transformeeren. 14. De twee Afdeelingen Houwitsers met auto-tractie waren in oorlogstijd te doen bestaan elk uit 2 batterijen a 4 stukkën, in vredestijd uit één batterij a 4 stukken. De twee batterijen in vredestijd samen te voegen tot één afdeeling. In oorlogstijd per batterij twee bespanningen van 6 uitheemsche paarden met geleiders beschikbaar te stellen, voor verplaatsing der stukken buiten de groote wegen; in de toekomst kunnen deze- 222

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 4