275 2. Splitsing van de Marine. (Staatsmarine. Vlagvertoon. Taak in Nederland en in Indië. Perso neelsvraagstuk Materieele .voorzieningen Verdere voor- en nadeelen van de splitsing). 3. De communistische onlusten op Java. (Invloed van Moskou. Economische ondergrond Andere oorzaken. Ver minderd contact inlandsch bestuur met bevolking Invloed op bevolking van communistische leiders. Uitbreken van de onlusten ervan). MODERNE TALEN. Maak in het Fransch, Duitsch of Engelsch een opstel over een der ondervolgende onderwerpen (l'/4 uur). 1. De beteekenis van de Radio in het algemeen en voor Neder- landsch-Indië in het bijzonder. (Algemeen verbinding Indië-Holland isolement van de buitengewesten nut bij expedities officieele en ontspannings omroep toepassingen in het leger). 2. Auto en spoorweg. (Toenemende concurrentie zwaardere veiligheidseischen gesteld aan spoor wegen protest van de spoorwegen voordeelen van auto- boven spoorweg transport en omgekeerd bestaansmogelijkheid naast elkaar stam- en zij- verkeer verkeerscom missie). 3. Motoriseering in het leger. (Bij welke onderdeelen noodig of gewenscht en waarom (trein, artillerie, troepenvervoer, enz.) tractie, vervoer óp auto's, motoraffuiten raden en/of rupsbanden voor- en nadeelen tegenover paardentractie personeelsvoor ziening wenschelijkheid voor onze weermacht i. v. m. terreins- en wegen gesteldheid.) MALE1SCH. lste vraag (1 uur). Vertaling HoIIandsch-Maleisch in Latijnsche karakters. „Waringha" was een zeer groote vesting. Haar hooge torens (menara) waren duidelijk van uit de omstreken zichtbaar. Zooals reeds in het eerste hoofdstuk werd verteld, ging drie jaar geleden een groot deel van het kasteel (paleis) door brand verloren. Doch de door luchtige heer Bruno, aan wien het kasteel behoorde, herstelde blijmoedig de aangerichte schade dusdanig, dat het gebouw nog steviger en fraaier werd dan ooit tevoren. Het kasteel was omgeven door een breede, diepe gracht. Er was maar één ingang, die leidde over een ophaalbrug. Wanneer we over die brug wandelen, komen we op een soort eilanddaar woonde het personeel der adelijke familie en bevonden zich de stallen der huisdieren (tenak). Nadat we een tweede brug zijn gepasseerd, komen we pas aan een poort, vervaardigd van ijzer. Aldaar vindt men 4 wachthuizen, voor de menschen bestemd ter verdediging van het kasteel tegen eventueele aanvallers. Wanneer wij reeds door de poort zijn gegaan, komen we aan een open plein, ter weerszijden waarvan de woningen van de beambten van het kasteel en verder twee torens. 2e. Vraag (1 uur). (Zie bijlage)

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 57