bespanningen wellicht worden vervangen door tractors met schop- raden en vierwiel-aandrijving. 15. De bij mobilisatie voor de verdubbeling der Veld- en Houwitserafdeelingen meer benoodigde twee Afd. Ctn. moeten in vredestijd een zoodanige indeeling krijgen, dat zij nu en dan de oefeningen der afdeelingen kunnen bijwonen of leiden. Per Afdeeling Berg moet de Commandant der 3e batterij in vredestijd ingedeeld worden als kapitein S. D. bij den Afdeelings- Staf. De per Afdeeling Veld en Houwitsers bij mobilisatie meer benoodigde twee kapiteins zijn in vredestijd de kapiteins S. D. bij de twee Regiments-Staven en de Afdeelings-Staven Vd. en Hw.; zij behooren in vredestijd nu en dan gelegenheid te krijgen bij oefeningen als B. C. op te treden. 16. Volgens vorenontwikkelde denkbeelden ware in vredestijd: het le Regiment Mobiele Artillerie te doen bestaan uit twee Afdeelingen Berg-Artillerie, elk a 2 batterijen a 4 stukken en een Afd. Houwitser Mt. a 2 batterijen a 4 stukken. het 2e Regiment Mobiele Artillerie uit: twee Afdeelingen Berg-Artillerie als boven en een Afd. Veld- Artillerie a 2 batterijen a 4 stukken. In oorlogstijd: het le Regiment Mobiele Artillerie uit: twee Afdn. Berg. Artillerie a 3 batterijen a 4 stukken en een Afd. Veld a 2 batterijen a 4 stukken. het 2de Regiment Mobiele Artillerie, gelijk aan het le Regiment. Buiten Divisie-verband beschikbaar: twee Afdn. Hw. Mt. van 2 batterijen a 4 stukken. 17. Aldus zijn in oorlogstijd in de Divisie direct beschikbaar 32 stukken, waarvan gezegd kan worden dat 24 stukken (Berg) een mobiliteit bezitten nagenoeg gelijk aan die van de Infanterie en 8 stukken (Veld) een voldoende mobiliteit bezitten ook buiten de groote wegen. De houwitsers buiten Divisie-verband, hoewel gebonden aan de groote wegen, kunnen door hun groote schootsverheid bij gekromde banen, hun vuur overal brengen, waar zulks verlangd wordt en zijn aldus de steeds spoedig beschikbare versterking voor de Divisie-artillerie. 18. Op grond van het in sub 2 vermelde en de daaruit volgende zeer groote moeilijkheden voor de vuurwaarneming van af den grond, moet de Artillerie onvermijdelijk voorzien worden le. van voldoende vliegtuigen en luchtwaarnemers, 2e van weerstations 223

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 5