286 ongerekend nog de overige „engins d'accompagnement' Te vergelijken O. V. I. punten 100, 101, 113, 138, 142. Ook de conclusies betreffende het gebruik van de Artillerie verdienen alle aandacht. De schrijver wijst er op, dat het tijdelijk toevoegen van enkele batterijen aan de regimenten dikwijls aanbeveling zal verdienen. Voor onze zwakke divisie artillerie zal men hiertoe echter eerst in de bepaalde onvermij delijke gevallen kunnen besluiten Voor wat aangaat de groepeering der onderdeelen voor het gevecht valt het op, dat deze meestal dezelfde was n. 1. per regiment 2 bataljons in voorste een in tweede linie, evenzoo van de bataljons, en van de compagnieën. Zelfs wordt door commandanten met ruime oorlogservaring het onveran derlijke schema voor de gevechtsgroepeering gepropageerd en wel op grond van de omstandigheid, dat de gegevens omtrent den tegenstander als regel te vaag zijn om tot de voor het geval meest geëigende groepeering te kunnen besluiten. De nadeelen van een dusdanig star schema, worden aan de hand van een voorbeeld besproken. Interessante beschouwingen worden gewijd aan „Redaction et transmission des ordres. Liaisons, capacité manoeuvrière des petites unités en l'attraction du couvert". Chef de bataillon Audet vervolgt het zeer lezenswaardige artikel „notes pour le commandant du bataillon sur le terrain. Behandeld worden l'approche, la prise de contact, l'engagement. Tenslotte: „études du combat au Maroc" van den colonel Lugand. Infanterie Journal. Januari 1927. Luitenant-Kolonel Scammell geeft een overzicht„Our naval Bases in the Pacific." Na de noodzakelijkheid van een voldoend aantal steunpunten met eenvou dige voorbeelden te hebben geïllustreerd komt hij, aan de hand van een uitspraak van admiraal Bubnov, die verklaart dat een oorlogstooneel uit een strategisch oogpunt als goed voorbereid mag worden beschouwd, indien het door een netwerk van steunpunten met een onderlingen afstand van minder dan 500 mijlen omgeven is, tot een vergelijkende beschouwing van Japan en de Vereenigde Staten waarin uiteraard aan Hawaii en de Philip- pijnen aandacht wordt gewijd. Het gevaar, dat Guam en de Philippijnen Japan in handen vallen, wordt naar voren gebracht Dan de herovering van deze gebieden onder de loupe nemende zegt de schrijver ongeveer„Beperken we ons alleen tot de „brandstof-voorziening". „Van het Panama-kanaal naar de Philippijnen zou een vloot 20 olietank- schepen met 150.000 barrels (dat is ongeveer 21500 ton zeer globaal de „hoeveelheid, die Tarakan in ruim 1 week produceert. C.) noodig hebben. „Deze hoeveelheid vermeerderd met die in de bunkers is noodig om de „vloot er te „brengen", doch dan zou deze nog niet in staat zijn te „ma- „noeuvreeren". „Om een vloot van 200 schepen gedurende een maand in beweging te „houden zou 1.000.000 ton olie jaarproductie Tarakan C.) noodig zijn." Onder het opschrift„The Army's manoeuvres" worden de manoeuvres van het Duitsche leger in 1926 (de eerste na den oorlog) besproken. Veel van het medegedeelde vindt men terug in het Duitsche gevechtsvoorschrift. Voorts worden de volgende bijzonderheden vermeld. Als vuurwerkseinen werden slechts witte en roode gebezigd. Men bepaalt zich hiertoe ter voorkoming van verwarring en om de aanvoer eenvoudig te houden. Op camouflage tegen luchtwaarneming werd de nadruk gelegd. Alle per sonen moesten zich, indien op open terrein liggende, ingraven en zich en hun uitrusting bedekken met bladen, takken of grond elk voertuig voert camou flage-netten mede, die in enkele minuten er over heen geworpen kunnen worden. Regiments- en bataljons bevelen werden mondeling gegeven. Bataljons, com pagnies en sectiebevelen werden gegeven aan de hand van punten in het terrein, kaarten dienden slechts tot orienteering.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 68