291 Cook de secretaris-generaal van de Vakvereeniging der Mijnwerkers, de shop stewards der verschillende bedrijven, die oorspronkelijk zuivere trade-unionis- ten waren, werden systematisch bewerkt en gingen naar het communisme over. Reeds in Augustus 1925 had een algemeene staking in Engeland uit moeten breken Baldwin voorkwam die staking, door het verschil van 20 millioen tusschen arbeiders en patroons voor rekening van het Britsche budget te brengen. Daardoor won hij tijd om 400.000 vrijwilligers te organiseeren tegen de 3.7 millioen stakers en ondanks den krachtigen moreelen en finan- cieelen steun die Sovjet-Rusland aan de Trade Unions verleende, mislukte de algemeene staking en verliep tenslotte ook de mijnwerkersstaking. Toen con centreerde de Sovjet-Republiek haar krachten op den aanval tegen het Britsche prestige in China en stookte het de relletjes in Hankou en Kiukiang aan. De conservatieve staatslieden zagen het gevaar van den toestand voor het Engelsche koloniaal bezit in en zonden het „Hu Lu Chun", „het Leger ter bescherming van Sjanghai" naar Oost-Azië. Niemand weet thans hoe sterk die macht is. Baldwin weigerde in het Lagerhuis openlijk de sterkte bekend te maken, maar ver van de 20,000 man schijnt deze op het oogenblik niet af te zijn. Maar daarbij liet zij het nietAanvankelijk werd een openlijk optreden tegen Rusland vermeden, teneinde de Engelsche handel op Rusland, die minstens even belangrijk was als die op China, te sparen. Toch heeft het Britsche kabinet ten slotte doorgetast, gedachtig aan het woord van Prins Willem „Uyt vrees de ware interesten abandonneerende, moeten wij verloren gaan". Openlijk dreigde de Engelsche Regeering de Sovjet-republiek met het opzeggen der handelsovereenkomst en zelfs met afbreking der diplomatieke betrekkingen. Het requisitoir dat Chamberlain tegen Sovjet-Rusland opmaakte liet dan ook aan duidelijkheid niets te wenschen over en een motie van den liberalen afgevaardigde Sinclair, ondersteund door Mac Donald, om te streven naar een verbetering der Engelsch-Russische betrekkingen werd dan ook met groote meerderheid van stemmen verworpen. Intusschen is ook de zeer tegemoetkomende houding van Engeland ten aanzien van de Britsche consessies te Hankou en Kiukiang in China zelf niet zonder succes geweest. Engeland heeft het aangedurfd geheel alleen, zonder den steun der andere mogendheden, ten aanzien van China een politiek van ontvoogding te voeren. Van alle mogendheden heeft Engeland de meeste liberale actieve politiek ten aanzien van China gevoerd en al is het van im perialisme niet vrij te pleiten, zoo heeft het toch heel wat minder op zijn politieken kerfstok dan Japan, en zeer zeker veel minder dan Rusland. Rusland. Van af het oogenblik dat Oeneraal Muraviev in 1847 tot Gou verneur van Oost-Siberië werd benoemd heeft Rusland ten aanzien van China steeds een geprononceerd imperialistische poiitiek gevoerd. Krachtig bleef Rusland in Mandschoerije, Buiten-Mongoiië en Korea opdringen. Maar bij de vrede van Portsmouth moest Rusland in 1905 het pachtgebied van Lias-tung met Port Arthur en Zuid Sachalin weder prijsgeven, werd het voor goed uit Korea teruggedrongen, moest het Mandschoerije met de spoorlijnen aan China teruggeven, hoewel deze laatsten gedeeltelijk in Japansch, gedeeltelijk in Rus sisch beheer bleven. Na den Russisch-Japanschen oorlog keert Rusland zich van Mandschoerije af en kiest de Russische expansie Buiten-Mangolië als object, dat in 1913 practisch een Russische vazalstaat wordt. Na de ineenstorting van het Tsarenrijk stelde de Sovjet-republiek zich ten doel de wereldrevolutie in Azië te verwekken. Maar om den weg naar Oost- Azië vrij te krijgen, moest het eerst de Wit-Russische verzetshaarden in Siberië uitroeien en Japan uit Oost-Siberië terugdringen. Door gemis aan eenheid onder zijn tegenstanders, rekende Rusland gemakkelijk met de Wit- Russen af. Op 9 November 1920 riep Sovjet-Rusland de Republiek van het Verre Oosten uit en daarmede was de Japansche politiek die zich de stichting van een bufferstaat in Oost-Siberië ten doel had gesteld, op jammerlijke wijze mislukt. Instede van een bufferstaat, was een voorpost van het Bolshevisme

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 73