293 deden reeds geruchten de ronde dat de troepen van de toepan van Hunau de generaal Tang Seng Chi, die steeds door den communistischen linker vleugel der Kuo Min Tang en door de Russen op den voorgrond was ge schoven, teneinde Chiang op zijde te schuiven, niet meer te vertrouwen waren. Evenals de troepen uit Hupeh van generaal Liu Tso Lung werden zij op de strategisch gewichtige punten vervangen door meer betrouwbare Can- tonneesche Divisie's. Hunan is steeds een der reactionnaire provincies geweest en schijnt al heel spoedig genoeg te hebben gekregen van de zege ningen van het Sovjetregiem. Die ontevredenheid, scheen terug te werken op de Honanneesche soldaten. Zijn de zeer vage berichten juist dan schijnt ook Tang niets van den com munistischen vleugel der partij meer te willen weten, zich echter ook niet bij den rechtervleugel, waarvan, Chiang Kai Shek en Ho Yin Cheng, de generaal die in Kiangsu den zegevierenden veldtocht tegen Sun Chuan Fang leidde, aan te willen sluiten. In de vergadering van den „Centralen Uitvoerenden Raad der Kuo Min Tang" van 10 Maart wist de communistische linkervleugel onder SunFoo, Hsu Chien het hoofd der communistische partij en de aanstoker der Hankou-relle- tjes en Sung Sze Wan, de minister van financien haar zin door te zetten. Chiang Ching Kiang, de voorzitter van de „Permanente uitvoerende Raad van Negenen", uit de „Centrale Executieve Raad" van de Kuo Min Tang, had evenals de generalissimus hardnekkig geweigerd met de Russen samen te wer ken en beiden bleven te Nanchang. Krachtens een besluit der Vergadering werd Chiang Ching Kiang van zijn ambt ontheven en de generalissimus tot gewoon lid van den Militairen Raad benoemd. Uit de telegrammen zou men de conclusie trekken dat Chiang Kai Shek zich aanvankelijk hierbij heeft neergelegd. Later schijnt Chiang met kracht een betooging, die tegen hem was gericht uiteen te hebben geslagen en Hsu Chien gedwongen te hebben de wijk te nemen naar het Buitenland terwijl diens rechterhand Teng Yin Ta door den generalissimus naar Nanchang werd medegenomen. Borodin en zijn trawanten werden voorloopig met rust gelaten. Maar nau welijks is Chiang zeker van den val van Sjanghai en Nanking of de rechter vleugel der Kuo Min Tang scheidt zich als Tang Chang-partij af en verleent aan Borodin, den Russischen diplomatieken ambtenaar „met verlof" even eens een verlof buiten China door te brengen voor onbepaalden tijd. De poging tot de verwijdering van de meest anti-Britsche elementen uit de Kuo Min Tang is een succes voor de Engelsche politiek in China. Intusschen zal de tijd moeten leeren of Chiang Kai Shek werkelijk in staat zal blijken te zijn, om zijn partijgenooten in toom te houden. Pai Ching Hsi, zijn Chef van den Staf, die thans het bevel te Sjanghai voert, wijst er in een proclamatie op dat Sjanghai een stevige basis zal zijn voor den uitbouw niet alleen voor het Chineesche nationalisme, maar ook van de we reldrevolutie! Daar staat tegenover dat Chiang overal proclamaties heeft doen uitvaardigen tot het beschermen van het leven en de eigendommen der Bui tenlanders. In Nangking kwam het intusschen reeds tot een bloedige botsing tusschen de Amerikaansche en Engelsche oorlogsschepen en hun landingsdivi sies, met plunderende en uit den band gesprongen Cantonneesche guerillaben- den, die den Socony-heuvel waar Engelsche en Amerikaansche burgers zich hadden verzameld, bombardeerden. Alle Consulaten te Nangking werden ge plunderd, de Engelsche consul werd gewond, buitenlandsche vrouwen werden gemolesteerd, een Fransche priester werd neergeschoten door een Chineesch officier, en een krachtig optreden van de gewapende macht kan niet uitblijven. De Amerikaansche admiraal Hough, die als oudste marine officier voor Nang king de leiding op zich genomen had, dreigde met een bombardement van de belangrijkste punten dei1 stad. Het is mogelijk dat Sung Sze Wan en T. V. Soong één en dezelfde per soon zijn. Meerdere Chineezen permitteeren zich de luxe er twee namen op na te houden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 75