295 Overigens liepen in Honan zelf de Chilih-generaals Tien Wu Chin en Chao Ti, naar het Feng-tien leger over. De laatste beschikt over 4 divisies. In Anhui is men echter anti-Mukden. De tupan van deze provincie Chen Tao Yvan en Bei Bao San, door wiens verraad Sun Chuan Fang bij Hang- chou tegen de Zuidelijken het onderspit had moeten delven, wilden niets meer met de An Kuo chun te maken hebben en liepen naar Tang Seng Chi, en het Centrum van de kuo min tang over. Daarmede was het lot van Nangking en Sjanghai bezegeld. Want wat was er intusschen in hetZuiden voorgevallen? Sun's troepen hadden na zijn nederlaag bij Hangchow de stellingen die zij ten Zuiden van Sjanghai tusschen Sung Kiang en Minghong hadden ingenomen, ontruimd en waren vervangen door troepen van het Shantung leger onder commando van den jeugdigen generaal Pih Shou Chen, bevelhebber van het 8e Chilih-Shantung leger dat 20.000 man sterk was. De Zuidelijken vermeden echter zorgvuldig een aanval op dit sterke front, waar Chang Chung Chang's beste troepen, de Wit-Russische Brigade stond. Aan beide zijden van het Taihu-meer drongen zij echter naar de spoorlijn Nangking Sjanghai op, teneinde de verbinding tusschen het Sungkiang front en Nangking door te snijden. Ten Westen van het Taihumeer vielen, achtereenvolgens Ishing, Lishi en Changchow, terwijl ten Oosten van het meer de opmarsch over Wukiang naar Soochow plaats had. Met den val van Soochow en Changchow stortte het Sungkiang front ineen. Maar ook in Nangking kon Chang Chung Chang zich onmogelijk langer staande houden toen zijn verbinding met Sjanghai was verbroken. Door het overloopen van den tupan van Anhui en Bei bao San naar de Zuidelijken, liep de Tientsin-Nangkinglijn, de eenige overlandverbin- ding met Shantung, die door de provincie Anhui liep, ernstig gevaar. Uit het Noorden, Westen en Oosten bedreigd, werd Chang's positie in Nangking hopeloos. Hij bood dan ook geen ernstigen tegenstand tegen de Zuidelijken en schijnt er in geslaagd te zijn Nangking te ontruimen en zonder ernstige ver liezen op Shantung terug te zijn getrokken. Zoo is dus de heele Zuidelijke oever van de Jangtse in het bezit der Zui delijken gekomen. Bij de pourparlers die tusschen Noordelijken en Zuide lijken zijn gevoerd oin tot een overeenkomst te geraken, nam het Noorden genoegen met de Jangtse als grens tusschen Noord en Zuid, mits de Kuo CHAUGCM' CHÖ-SF\ï AMSfF vMitieyionG. KiANG' HAMG

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 77