296 Min tang de Russische adviseurs uit de Regeering verwijderde. De Zuidelijken stemden met die grens in, maar stelden als eisch, dat Chang tso iin geen pre sident werd der Noordelijke Chmeesche Republiek en dat in het Noorden een Volksregeenng werd ingesteld. Vooral deze laatste eisch, waaraan een com munistisch luchtje zit, is oj3 veel verzet gestuit. Tot nog toe heeft de geschiedenis van het optreden der Zuidelijken oroote 'rekken van overeenkomst getoond met het drama dat zich na den oorlof in iMbene afspeelde. Ook hier constateert men een krachtige politieke propaganda in en achter het front der anti-Rooden, waarbij gespeculeerd werd op de lagere instincten der massa, op haat, nijd en laster, door het hardnekkig verspreiden van onverwoestbare leugens en sophismen, die de minder ontwikkelden niet uiteen vermochten te rafelen. Ook hier een groep van anti-Roode generaals, die geen eenheid vormen, een eigen doel nastreven, afzonderlijk geslagen worden en door verraad en politieke propaganda ten val worden gebracht Ook hier een groep van mogendheden, die niet bij machte is een politiek eenheidsfront te vormen, met als gevolg dat Engeland de voornaamste belang hebbende geïsoleerd den strijd moet voeren om verkregen rechten te handhaven en dDarbij evenals Japan in Siberië, heel wat binnenlandsche politieke wrijving heeft te overwinnen 1 s Maar thans is in het eenheidsfront der Zuidelijken een diepe scheuring ge komen, terwijl Amerika zich bij Engeland heeft aangesloten. Zullen deze feiten van voorbijgaande beteekenis in China blijken te zijn. Of zullen zij van blijvenden aard zijn Er zijn Indische dagbladen die reeds een nieuwe Boxer- ojsstand vreezenMaar zoo ver is het gelukkig nog niet. Dr. F. d. B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 78