De aanvoerders toch hebben bij vredesoefeningen als regel evenveel tijd noodig voor hunne bevelen als in oorlogstijd. Die tijd moet worden geschonken maar meer ook niet. Te beoordeelen hoeveel tijd ter beschikking staat en die tijd precies te benut ten en uit te buiten, kan zelfs een afzonderlijk oefe- ningsdoel zijn. Eerst later dus dient men voor oefe ning opdrachten te geven, welke b. v. tot groote snelheid in de uitvoering noodzaken en waarbij een nauwkeurig op de hoogte stellen van de onderaan voerders en manschappen en de nauwkeurige rege ling van alle bijzonderheden onmogelijk is. Men houde hierbij in het oog dat van partieele bevelen in het algemeen kan worden gezegd dat het moeilijk is om uit te maken wat men bevelen moet en wat kan worden weggelaten. Door een volledig bevel komt elk onderaanvoerder te weten wat de andere deelen doen. Wanneer men dat in partieele bevelen ook zou willen zeggen, worden deze te lang en be twijfeld mag worden of dan het doelsnel beve- 1 e n, wel wordt bereikt. Overigens moeten de bevelen steeds zoo worden geredigeerd dat zij volkomen duidelijk zijn. Wat betreft de bevelen en de berichten, te geven door de te oefenen aanvoerders, moet men eischen dat zulks werkelijk bevelen en berichten zijn en geen beschouwingen. De ervaring leert dat in den aanvang, vooral voor de beginnenden het omzetten van de gedachten in bevelsvorm, de grootste moeilijkheden biedt. In het begin hebben de bevelen meestal den vorm van een uiteenzetting, hetgeen niet juist isde oorlogserva ring leerde dat reeds de soort en wijze van bevel- geving van beslissenden invloed is op de uitvoering men moet de beginnenden eraan gewennen de be velen in straffen, beslisten vorm te geven. Vooral de redactie van de gevechtsopdracht moet duidelijk en klaar zijn en niet de geringste onze kerheid laten. Voor het leeren van de bevelstechniek is het noodig in de eerste plaats de volledige bevelen naar de voorbeelden uit de voorschriften te laten geven. Zoodoende wordt voorkomen dat men iets belang rijks vergeet. Wat betreft de berichten der onderaanvoer ders moet uitdrukkelijk worden geleerd vooral te melden, wat gezien wordt, wat men zelf gaat doen en zulks langs den kortsten weg aan den hier- .226

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 8