men op eenigen afstand recht voor het prisma een luchtfoto dan ziet men door het ooggat van het prisma naar beneden kijkende, op het onder het prisma geplaatste teekenpapier een beeld van die foto, dat men slechts behoeft over te trekken om een nauwkeurige copie er van te verkrijgen. Om nu een scheeve luchtfoto te rec- tificeeren legt men het teekenpapier, na daarop eerst door middel van hunne coördinaten 4 bekende punten, die ook op de foto's voorkomen, op de gewenschte schaal te hebben uitgezet, op een om een kogelscharnier draaibaar planchet en laat door draaien en verschuiven van foto, prisma en planchet de 4 punten van de foto samenvallen met hunne op het papier uitgezette projecties. Het beeld, dat men dan op het teekenpapier tusschen de 4 bekende punten ziet is het gerectificeerde beeld, dat men verder kan overteekenen. Het is een methode, die om afzonderlijke terreinvoorwerpen of kleine terreingedeelten nauwkeurig van foto's op kaarten over te brengen zeer goed voldoet doch overigens ver achterstaat bij de tegenwoordig algemeen toegepaste foto mechanische wijze van entzerren. Bij het ontwerpen van deze methode is men van de stelling uitgegaan, dat het mogelijk is het projectiecentrum van elke scheeve luchtfoto zoodanig te verplaatsen dat op een op een willekeurigen afstand doch in een bepaalden stand daarvoor geplaatst vlak een andere projectie dus een andere foto ontstaat, die dezelfde perspectivische verhoudingen vertoont als een zuivere vertikale luchtfoto. Ze bestaat dus uit het omfotografeeren van de scheeve foto's tot vertikale op de gewenschte schaal, na het cliché van de scheeve foto, het objectief dat als projectiescherm dienst doet en het vlak waarop de gerectificeerde foto moet ontstaan in bepaalde standen te hebben gebracht. De sedert overleden Oostenrijksche kapitein Scheimpflug was een der eersten, die deze theorie ontwikkelde en aan de hand daarvan een transformator voor luchtfoto's bouwde. Het zou te ver voeren omtrent deze theorie in beschouwingen te treden, daarom zij slechts vermeld, dat naar het grondprincipe van Scheimpflug vele rectificatie-apparaten geconstrueerd werden. Al deze toestellen (fig. 2) bestaan uit een projectielantaarn L met een verzamellens A waarvoor een clichéhouder B, een objectief C en een scherm D zoodanig verplaats- en draaibaar zijn opgesteld, dat zij in de standen gezet kunnen worden, welke noodig zijn om op het scherm een beeld te verkrijgen, dat de gewenschte verhoudingen bezit. De uitvoering van een rectificatie komt neer op het verplaatsen en verdraaien van clichéhouder, objectief en scherm totdat 4 be kende punten van het cliché samenvallen met hunne tevoren op het scherm op de gewenschte schaal uitgezette projecties, waarna de gerectificeerde foto verkregen wordt door lichtgevoelig papier 306

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 10