heeft en veel of weinig kosten besteden wil gaat men daarbij meer of minder nauwkeurig te werk. Een der meest vluchtige methodes is de volgende. Uitgaande van een gegeven of gemeten basis, aangegeven door 2 op eenigen afstand van elkaar gelegen duidelijk gemarkeerde punten neemt men van de voornaamste terreinafscheidingen (rivieren, wegen) in heen en terugvlucht vertikale foto's, zoodat, men 2 stellen foto's verkrijgt. Deze schakelt men tot strooken aan elkaar en bepaalt daarmede de ligging van een aantal markante punten daar deze eerst van een der strooken, nadat ze op bekende punten van de basis geörienteerd is, op een vel papier over te prikken, daarna de 2de strook op het papier te leggen met het bekende beginpunt op het overeenkomstige reeds door geprikte punt van de eerste strook, wederom de gewenschte punten door te prikken en tenslotte op de verbindingslijnen der overeen komstige prikken het midden aan te geven. Na de schaal van de foto's bepaald te hebben brengt men vervolgens het verkregen net op het kaartblad op de gewenschte schaal over. Voor de bepaling dier schaal heeft men, alvorens series foto's te nemen, een goed gemarkeerd basisgedeelte vertikaal gefoto grafeerd, en voorts bij de vluchten voor het opnemen der series er voor gezorgd op de hoogte te vliegen waarop de basis-foto's genomen worden. Men is zoodoende in het bezit gekomen van de gegevens welke noodig zijn om een vergelijking te maken tusschen den werkelijken afstand en den gefotografeerden en dus de schaal der foto's vast te stellen. Het vorenbedoelde wijde polygoonnet wordt daarna aangevuld met nog een aantal punten, welke tusschen de opgenomen terrein- strooken zijn gelegen. Zij worden op dezelfde wijze bepaald als de hiervoren bedoelde polygoonpuntende daarvoor noodige vertikale foto's neemt men tijdens de vluchten dwars over de terreinafscheidingen. Het is duidelijk, dat het, om behoorlijke resultaten te verkrijgen noodzakelijk is, dat de schalen der foto's, die tezamen een serie vormen onderling niet te veel verschillen en dat voorts bij de heen- en terugvlucht niet veel van de vastgestelde richting mag afgeweken worden. Dit is alleen te bereiken door zeer nauw keurig op dezelfde hoogte en in dezelfde richting te vliegen, hetgeen blijkens de mededeelingen betreffende dergelijke kaar- teeringswerken vrij goed te bereiken is. De aldus vervaardigde kaarten zijn uiteraard verre van nauw keurig; zij geven echter een bijzonder gedetailleerde terrein voorstelling, wat voor sommige doeleinden juist zoo zeer gewenscht is. Een aanmerkelijk nauwkeurigere fotogrammetrische kaarteering voerde de Fransche Geografische dienst uit tijdens den jongsten oorlog in Marokko door een soort triangulatie uit de luchtte ver- 310

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 14