richten. Daar ook de hoogten der punten bij de gevolgde methode berekend konden worden, werden daarbij gegevens verkregen om de vertikale gesteldheid van het terrein ruw aan te geven, en konden daardoor de zeer geaccidenteerde streken van dat land in kaart gebracht worden. De triangulatie geschiedde met de z. g. horizontale luchtfoto's, welke men boven eenige bekende triangulatiepunten op eigen terrein in een tour d'horizon nam. Met behulp van deze foto's bepaalde men grafisch door achterwaartsche orienteering op bekende punten de plaatsen van het vliegtuig tijdens de verschil lende opnemingen, zette vervolgens de richtingen van uit deze plaatsen naar de te bepalen punten uit en stelde uit de snij dingen van deze uit verschillende standplaatsen naar dezelfde punten getrokken lijnen de ligging der punten op de kaart vast. De horizontale gesteldheid van het terrein werd op de gewone wijze van de vertikale foto's overgenomenom de terreinvor- men in te kunnen teekenen, werden daarna de foto's in stereos- copen bestudeerd en daarbij de verkregen hoogtegegevens geraadpleegd. Er werden op deze wijze wel zeer ruwe, doch toch goed bruikbare kaarten op een schaal van 1 200.000 vervaardigd (zie plaat III) waarvan de middelbare fout in de ligging der punten in horizontalen en vertikalen zin resp. 300 en 30 M bedroegen. De methode is echter zeer bewerkelijk wegens de vele uit te voeren grafische constructies en bovendien kostbaar omdat veel personeel noodig is om al de bewerkingen in een kort tijdsverloop te kunnen uitvoeren. In het „Cahier du Service géographique de l'armée No. 38", waarin deze kaarteering besproken wordt, zegt de schrijver dan ook„A l'heure actuelle, la phototopographie ne saurait remplacer la topographie, mais elle rend de précieux services, quand cette dernière est impossible. Dans tous les cas l'exploitation des photographies aériennes doit diminuer la durée du temps consacré aux opérations sur le terrain". Minder bewerkelijk en daardoor tevens minder kostbaar schijnt de luchttriangulatie voor schetskaarten te zijn, welke door het consortium „Luftbild und Stereographik" te München gepubliceerd wordt als „die Nadirpunktstriangulation". Ze wordt met vertikale luchtfoto's uitgevoerd en heeft blijkens een artikel voorkomende in de December aflevering 1926 van het tijdschrift „Bildmessung und Luftbildwesen" in Noord Amerika bij de sa menstelling van militaire kaarten op schalen van 120.000 en 1 60.000 goede resultaten opgeleverd. 4. Het vervaardigen van volledige topografische kaarten met behulp van stereofotogrammetrische kaarteeringsapparaten. Zooals reeds met enkele woorden werd medegedeeld, wordt met deze apparaten een kaart verkregen uit 2 hellende of vertikale luchtfoto's, welke uit 2 op eenigen afstand van elkaar gelegen 311

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 15