standpunten van het vliegtuig van hetzelfde terreingedeelte ge nomen zijn. Het met behulp van deze foto's gevormde stereosco pisch beeld wordt daartoe uitgemeten en de resultaten grafisch op papier gebracht. Omdat een stereoscopisch beeld een indruk geeft van het relief van het terrein kan die uitmeting ook gege vens verstrekken om de hoogte der terreinvoorwerpen ten opzichte van het projectievlak te bepalen en is het daardoor mogelijk een kaart te vervaardigen die ook een voorstelling geeft van de ver- tikale gesteldheid van het terrein. Deze methode staat dus ver boven de eenvoudige fotogrammetrische kaarteering met enkel voudige vertikale luchtfoto's, waarmede slechts een plattegrond van het terrein vervaardigd kan worden. Evenals bij de terrestrische stereofotogrammetri komt het uit meten der foto's neer op het bepalen van de ligging in de ruimte van een groot aantal punten door voorwaartsche insnijding van uit de beide standplaatsen van het fototoestel, waarvoor het noodig is de richting van de lichtstralen naar die punten tijdens de opname ten opzichte van de optische as van het fototoestel uit de foto's af te leiden. Dr. Hugershoff doet dit in zijn auto- kartokartograaf, door gebruik te maken van foto-uitmeettheodolie- ten, waarmede het mogelijk is op de in een camera geplaatste ontwikkelde negatieven door het objectief heen hoekmetingen te verrichten als in het terrein. De uitgemeten richtingen brengt hij verder zoodanig op beweegbare in het projectievlak gelegen linealen over, dat in dat vlak mechanisch een voort- waartsche insnijding plaats vindt en dus het kruispunt dier linealen de ligging van het punt in het projectievlak aangeeft. Door middel van een 2de stel aan de theodolieten verbonden linealen drukt hij tegelijkertijd automatisch de gemeten hellings- hoeken op schaal in een lengtemaat uit, ten einde ook de 3e ruimtecoördinaat der punten grafisch op het papier te kunnen uitdrukken ter verkrijging van een beeld van de verticale gesteld heid van het terrein. Bij de door de firma Zeiss naar de denkbeelden van Dr. Bauersfeld geconstrueerde stereoplanigraaf zijn de theodolieten vervangen door een lenzenstelsel, dat van het door het objectief der camera op oneindigen afstand gevormde beeld van het cliché een reël beeld op eindigen afstand vormt, waarlangs een index bewogen kan worden. De verplaatsingen van deze index in hori zontalen zin vormen een maatstaf voor de grootte der richtings- en hellingshoeken en worden door middel van een coördinatograaf grafisch op papier neergelegd. Het is uiteraard noodig alvorens tot het uitmeten van de negatieven te kunnen overgaan eerst de standplaatsen van het foto toestel in de lucht benevens de richting van de optische as en de helling en verkanting van de plaat op het oogenblik der opname te kennen. Aanvankelijk waren deze gegevens alleen te verkrijgen door moeilijke en tijdroovende berekeningen, o. m. 312

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 16