moest ter bepaling van ruimtecoördinaten der standplaatsen een snellius in de ruimte op 3 bekende punten uitgevoerd worden, doch later wist men het orienteeren der luchtfoto's en ook het bepalen van den afstand tusschen de standplaatsen benevens van de opnamerichtingen langs optisch grafischen weg niet alleen aanmerkelijk te vereenvoudigen en te bekorten doch ook bedui dend te verbeteren. De daardoor ontstane tijdwinst is zoo groot, dat deze voorbereidende werkzaamheden, die vroeger per foto- paar 16 uren in beslag namen, thans in 2 uren uitgevoerd kunnen worden. Daarmede werd een der ernstigste gebreken, welke deze methode aankleefden, weggenomen. Door de besproken verbetering van de orienteering der platen en bepaling der standplaatsen van het vliegtuig in de lucht gingen ook de resultaten der opnemingen zoodanig vooruit, dat thans kaarten vervaardigd kunnen worden, die aan alle eischen voldoen zoowel wat het horizontale verband als de trancheteekening be treft. In economisch opzicht dienen evenwel nog zeer groote wij zigingen aangebracht te worden. Zoo zijn nog steeds 3 bekende punten per foto noodig om de besproken instelling der platen te kunnen bewerkstelligen, zoodat een dicht triangulatienet nog niet gemist kan worden. Ook is de prijs der toestellen zeer hoog nl. f 40.000.— tot f 60.000.—, ongerekend de bijkomende foto-ap paraten, uitmeettheodolieten, enz. en is bovendien hun inrichting zoo ingewikkeld dat alleen speciaal en vrij langdurig getraind personeel daarmede werken kan. Behalve de beide besproken apparaten is thans ook voor het uitwerken van luchtfoto's langs stereofotogrammetrischen weg ver krijgbaar de autograaf van Wild. Voorts is de oorspronkelijk alleen voor terrestrische fotogrammetrie bestemde stereo-autograaf van Orel thans ook ingericht om tot 25° hellende luchtfoto's in kaart om te zetten. Beiden toestellen verschillen in constructie aanmer kelijk van de anderen, of zij echter boven deze te verkiezen zijn, is, tot nu toe, nog niet gebleken. (Slot volgt). 313

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 17