K. G., 564 K. G., 23iy2 K. G. en 915 K. G. Daarbij werd alleen gevlogen als een prauwtransport onderweg naar Bataviabivak was, omdat men het vliegen, zonder dat hulp onderweg was, niet aan durfde. Na deze serie vluchten ging het vliegtuig wederom in de reparatie. Van de 10000 K. G., welke zouden worden over gevlogen, werden in werkelijkheid slechts 2675 K. G. vervoerd. Na meerdere dagen in de reparatie te zijn gebleven, maakte het vliegtuig wederom 3 vluchten naar Bataviabivak en kreeg het bij de laatste vlucht, gedurende de landing bij Bataviabivak een ernstige beschadiging aan één der pontons. Het gelukte het vlieg tuig nog met vollen motor op een modderbank te krijgen. Daarna stond het, door het intusschen gestegen water, twee weken ge deeltelijk onder water, zoodat de toestand hopeloos werd geoor deeld en het vliegtuig werd gedemonteerd. Een voorstel om het vliegtuig op twee dajaksche prauwen te monteeren en het te gebruiken als glijboot, werd een nutteloos experiment geacht, waarmede bovendien veel tijd en arbeids krachten zouden zijn gemoeid. Ook het andere idee, om het vlieg tuig weer van de wielen te voorzien en het dan te bezigen als land- vliegtuig, daarbij gebruik makende van grind- en modderbanken als landings- en opstijgingsplaatsen, was natuurlijk niet voor ver wezenlijking vatbaar. De totaal afgelegde afstand bij deze serie vluchten bedroeg 1140 K. M. Totaal werden er aan goederen overgevlogen ruim 3100 K. G. Gedurende bovengenoemde serie vluchten kregen enkele per sonen gelegenheid een vlucht naar Bataviabivak mede te maken. Beide dajaksche hoofden, de journalist, een der Ned. leden van den wetenschappelijken staf en de filmoperateur maakten elk een vlucht mede, de laatste voor het maken van films uit de lucht. Voor technische luchtfotografie was het vliegtuig niet ingericht, zoodat het maken van waardehebbende luchtfoto's voor kartee- ringsdoeleinden onmogelijk was. Bovendien behoorde een speciale Iuchtcamera niet tot de uitrusting van het vliegtuig, en was het personeel niet op de hoogte van de techniek der luchtfotografie. Of de uit de lucht opgenomen films geslaagd zijn, moet worden betwijfeld, daar ook hiervoor de noodzakelijke veerende ophang inrichting ontbrak. Voor verkenningswerkzaamheden t. b. v. een eventueelen waarnemer waren geen instrumenten in de waarne merszitplaats aanwezig. De totale verrichtingen van het vliegtuig samenvattende, komen wij tot de volgende getallen: totaal afgelegde afstand2040 K. M. totaal aantal vlieguren21 uur. totaal aantal vluchten15. totaal overgebrachte goederen3245 K. G. totaal gevlogen passagiers16 personen. totaal aantal vliegdagen8 dagen. 325

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 29