infanteriebloed kostte om een onvoldoend door artillerie gesteun de infanterieaanval door te zetten. De lessen van den oorlog worden echter snel vergeten. Dit heeft de Duitsche infanterie zoowel als de artillerie we derom in den wereldoorlog met ontzettend veel bloed betaald. Een artikel in de October-aflevering van the Journal of the Royal Artillery getiteld „Cannon or cannon fodder" waarschuwt als volgt „Then as a period of peace supervenes, gradually the greatest lesson of all, i. e. the preponderance of fire power, is apt to be forgotten. Fictitious lessons are drown from peace manoeuvres etc. and the memory of the casualties incurred the commencement of each war fades, and as a new generation grows up in the armies, and those with war experience grow less and less, so gradually the effect of modern weapons becomes subordinated to move ment". De kolonel Pétain, leeraar aan de Ecole de Guerre schreef in 1911: „Malgré quelques imperfections, le Règlement de 1875 est une oeuvre remarquable pour l'epoque. Ses rédacteurs ont pris part a la guerre de 1870—71 et ils ont encore tellement présents a l'esprit, même après les quatre années qui viennent de s'écouler, les effets destructeurs du canon et du fusil, qu'ils n'hesitent pas a formuler les principes énoncés plus haut, prin cipes basés sur l'importance acquise par le feu et qui ont servi a établir les lois du combat moderne." En in het artikel „Conjugaison des feux" par le commandant Besnard (Revue d'artie Maart '26), waaraan het bovenstaande is ontleend, lees ik nog: „La balie est folie, la baïonnette est luronne 1" s' écrient „Dragomiroff et ses disciples. „L'offensive la charge a la baïon- „nette sont irrésistiblestraduisent leurs fidèles apötres. Nos „règlements d'avant-guerre, qui reflètent ces enthousiasmes „a la don Quichotte, nous volent ces hécatombes inutiles qu'un „peuple a faible natalité déplore amèrement, même lorsqu'il est „vainqueur." Wij hebben geen oorlogservaring tegen een B. V., maar laten we daarom zooveel te meer studeeren in de krijgsgeschiedenis door andere legers gemaakt, opdat wij ons voordeel doen met de door die legers dikwijls duur betaalde lessen op het ge- vechtsveld. Wanneer ik nu in het aangehaalde artikel van het I. M. T. in den aanvang lees„kan het wellicht toch van nut zijn, wanneer „uit den troep eens een en ander wordt opgemerkt over wat „daar ter zake wordt gedacht, gebaseerd op de leeringen van „de practijk", dan stel ik daartegenover, dat de troepenartille risten in het algemeen de slotopmerking in het artikel gelukkig niet voor hunne rekening zullen nemen. Het zou kwalijk zijn, 298

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 2